Karbon nanotüplü ilk bilgisayar


ABD’deki araştırmacılar tamamen karbon nanotüp (CNT) transistörlerinden yapılmış ilk bilgisayarı tanıttı. Prototipleri bilgi işlem gücüne dayanan çok önemli veya hızlı bir örnek olma iddiasında değil, ama iki farklı görev arasında değişim yapan basit bir işletim sistemini kullanabiliyor (bu iki görev sayıları saymak ve sıralamaktan ibaret).

On yıldan fazla bir süreden beri insanlar CNT transistor ve devre yapmaya çalışıyordu, ama karmaşık elektronik sistemlerin oluşturulması için bunların uygulanması zor bir görevdi. Max Shulaker ve ABD, Stanford Üniversitesi’ndeki arkadaşları CNT çiplerini oluşturmanın geleneksel olarak süregelen pek çok zorluğunu aşmış durumda. Çipte birbirine gore paralel olarak hizalanmamış CNT’leri atlamak için bir algoritma geliştirdiler ve aynı zamanda yarıiletken olarak davranmaktan ziyade her zaman elektriği ileten “metalik” CNT’lerden kaçmak için bunlar buharlaşana dek üzerlerinden elektrik geçirdiler. Oluşan paralel yarıiletken CNT’ler ile devreler hazırlanabiliyor.

Uzun zamandır CNT teknolojisinin bir gün geleneksel silisyum çiplerinin yerini alacağı düşünülüyordu ve silisyumlu çiplerin mümkün olabilecek en küçük hale geldiği belirtiliyordu. İşlevsel bir bilgisayarın geliştirilmesi bunun gerçek olabileceğini gösteriyor ve araştırma ekibi bu prototipin geliştirilebileceği konusunda kendinden emin gözüküyor.

Kaynak: http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/09/carbon-nanotube-computer

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle