Karanlık yolları aydınlatan dinamik boya


Kendinizi bir gece yarısında Hollanda otobanında bulursanız, yolda bir parıltının geldiğini farkededince  şok olmayın. Bu bir reklam kampanyası ya da Hollanda'ya özgü havalı bir ayrıcalık değil. Bu, otoban ulaşımı için yeni bir adım aslında. Roosegaarde stüdyosundaki tasarım ekibi, ışık saçan bir tozu yol işaretleri için kullandılar.

Yol işaretleri, enerjilerini gün boyunca güneşten alıyorlar ve bu enerji on saat  boyunca, yani gece bitene kadar tükenmiyor.

Tasarımlarından görüldüğü üzere, şerit işaretlerinden acil durum banketlerine kadar, boya tüm yol işaretleri için kullanılacak. Boya, ayrıca sürücüleri yolun kaygan olabileceği hakkında uyarmak içinde kullanılacak. Sıcaklık belli bir derecenin altına düştüğü zaman, karanlıktaki kar taneleri parıltılarla sürücüleri uyaracak.

Tasarımcı Daan Roosegarden'in bir fikri olan bu boya, Daan Rosegarden'in  "ulaşıma gelene kadar her yönde geliştik, yollar hariç  herşey geliştirildi" diye düşünmesinden sonra bu fikir ortaya. Teknolojik olarak gelişen arabaların sürüldüğü yollar için bir ilerleme bulmak istedi.

Karanlığın içindeki parıltı akıllı otoyol dizaynı 2013’ün ortalarında piyasaya çıkacak.

 

Kaynak: http://news.discovery.com/human/excellent-idea/roads-glowing-netherlands-121102.html

 

4 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    Erol Kethüda

    Harika bir düşünce yolun sürücülere hava durumuna göre ışıklar ile bilgi vermesi. Güzel bir yazı. Bilim.org her zamanki gibi muhteşem.

  2. 2
    Tufan Kılınç

    Çok Güzel Bir Düşünce Hem Hava Durumunu Belli Ediyor Hemde Karanlıkta Sürücünün Doğru Yönü Bulmasını Sağlıyor

+ Yorum yap