Karadelik ve yıldız


Devasa karadeliğin yıldızı parçalayışına şahit olmak

Devasa bir karadeliğin etrafında gezinen bir yıldız düşünün (Güneşimiz gibi). Bu yıldız birdenbire kendinden milyonlarca kat daha ağır olan o acımasız karadeliğin pençelerine düşsün! Bu sıklıkla gözlenmeyen bir durumdur; ancak oldu mu da izlemesi olağanüstü bir şölendir.

Şimdi de NASA'nın bu olayı canlandırmak için bir bilgisayar simülasyonu yarattığını görüyoruz. Simülasyon NASA’nın Galaxy Evolution Explorer’ından ve Hawaii’de inşa edilen Pan-STARRS teleskobundan elde edilen veriler (kanıtlar) kullanılarak hazırlanmış. NASA bu videoda gördüğünüz görüntüyü şu şekilde açıklıyor:

“Yıldız enkazının bir bölümü karadeliğe düşüyor, diğer bölümü de uzaya doğru büyük bir hızla fırlıyor. Beyaz görünen alanlar en yoğun olan kısımlar ve renk kırmızıya yakınlaştıkça da yoğunluk düşüyor. Mavi görünen noktalar karadeliğin yerini belli ediyor. Geçen zaman (videoda belirtiliyor) Güneş benzeri bir yıldızın kendinden milyon kat büyük bir karadelik tarafından ne kadar zamanda paramparça edildiğini anlatıyor”.

NASA bu konuda daha fazla bilgiyi bu sitede yayınlamış:

 

Kaynak: openculture.com

 

9 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Osman Ülker

  Bu haberin orjinalini okumuştum. Orada diyordu ki, işte gezegeni yutuyor, ama gazlar kaçıyor yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Ben de de bir şüphe oluşmuştu o zaman. Biz ışığın bile kara delikten kaçamadığını öğrendik. Yani öyle biliyoruz. Peki ışık bile kaçamıyor da, gaz nasıl kaçıyor? O bir soru işareti olarak kalmıştı aklımda…

  • 2
   Sevgin Dilek

   Bahsettiğiniz gaz bu yazıda “parçacık” olarak geçmiştir. NASA’nın sayfasına bakınca bu konuda birkaç ayrıntı olduğu görülüyor. NASA’dan alıntıdır: “Bir yıldız karadeliğe düşerken çok şiddetli gelgitlerle paramparça olur. Gaz karadeliğin etrafında büyük bir hızla dönmekte olan bir diske dönüşür ve sıcaklığı hızla milyonlarca dereceye fırlar. İçerideki gaz spiral şeklinde karadeliğe doğru düşerken yüksek hızın ve manyetizmanın etkileri birleşerek dışa doğru bir akış yaratır. Böylece gaz parçacıkları karadelikten dışarı doğru yüksek bir hızla fırlatılmış olur”. Buradan da anlaşıldığı üzere yüksek hızın ve manyetizmanın dual etkisi gazın kaçışına neden olmaktadır.

   • 3
    Osman ÜLKER

    Pardon, sanırım yorumum yanlış anlaşıldı. Ben sadece yorum yaptım. Yüksek hız, merkezkaç, savrulma vs vs bir sürü etken gazın kaçmasına sebep oluyor, onu biliyorum, da neden? Hiç bir şey ışıktan hızlı kaçamaz. Bir düzensizlik, çelişki söz konusu bence. Soru kendime, sadece düşünüyorum… Teşekkürler yine de….

    • 6
     Cem Coşkun

     ışık hızı evrendeki hız sınırıdır .ışık bile kaçamıyorsa hiçbir şey kaçamaz mantığı doğru . fakat karadeliklerinde yüzeylerinden bir miktar ışıma yaptığını biliyoruz . kısacası aslında karadeliklerin dışındaki alan son derece hareketli .parçacıklar vs vs.. bu parçacık mantığı oradan geliyor olabilir .

 2. 7
  Fethullah ÖZLÜK

  Benim merak ettiğim bir karadeliğin madde yutmasında sınır nedir? Yani bütün evreni yutabilir mi? Daha da ilginci iki karadelik karşılaşırsa ne olur?

+ Yorum yap