Kalp rahatsızlığını arttıran ağrı kesiciler


Son yıllarda kullanımı hızla artan, ufak bir ağrı hissettiğimizde bile kullanmaktan kendimizi alıkoyamadığımız ağrı kesicilerin bir büyük tehlikesi daha yapılan son araştırmalarla gözler önüne serildi.

Ağrı kesicilerde bulunan iki yaygın madde, ibuprofen ve diklofenak, uzun süre yüksek dozda kullanıldıkları zaman verilere göre hafif kalp rahatsızlıklarının oluşumunu tetikliyorlar.

Araştırmacılara göre bazı hastalarda oluşacak bu risk göze alınabiliyor. Sigara, uyuşturucu kullanan ve aşırı kilolu insanlarda bu risk daha da artıyor.

Bu riskler önceki araştırmalarda da dile getirilmişti. Ancak Oxford Üniversitesindeki bir grup araştırmacı insanlara daha ayrıntılı bilgi verebilmek için araştırmayı genişlettiler. Yaklaşık 350 bin hastanın kayıtlarının takip edildiği bu araştırmada yüksek dozda diklofenak ve ibuprofenak kullanan vakalar incelendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre bir önceki araştırmaya ek olarak her bin kişide 3 kalp krizi, 4 kalp yetmezliği ve bir tane de ölüm tespit edildi. Bu da bir önceki araştırmaya göre aşırı ilaç kullanımdan kaynaklanan risklerin binde 8’den binde 11’e çıktığını gösteriyor.

Araştırmacı Profesör Colin Baigent’e göre binde 3 artış az olarak görülebilir, ama yine de bu risklerle karşılaşacak olması hastaya anlatılmalı ve ilacı kullanıp kullanmama seçimi hastaya bırakılmalı. Colin Baigent kısa süreli ağrılarda kullanılan ağrı kesicilerin, kalp rahatsızlığı olan insanlarda kullanılanlar kadar risk yaratmayacağını da ekledi.

Bu riski azaltmanın yollarını düşünmeli ve doktorumuza danışarak farklı ilaçlar tercih etmeliyiz.

Benzer kaygılarla gündeme gelen Vioxx (Rofecoxib) adlı ilaç da gelen tepkiler üzerine üretici firma tarafından 2004’te piyasadan çekilmişti.

 

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/news/health-22694858

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle