Jüpiter’in büyük kızıl noktası küçük kızıl noktaya dönüşüyor


Hubble Uzay Teleskobu Jüpiter'deki süregelen fırtınanın en küçük boyutunda görüldüğü fotoğrafı elde etti.

Jüpiter'deki büyük kızıl nokta, gezegene ait en bilinen özellik – ve insanlık bunu bir süredir gözlemlemekte. Jüpiter'deki "kalıcı noktanın" doğasına ilişkin tahminler 1600'lerde bunun devam eden bir fırtına olduğu yönündeydi. 1800'lerde gözlemler bu noktanın 41 000 kilometre genişliğinde olduğunu ortaya çıkardı. Böyle bir genişliğin içine üç tane Dünya sığardı.

Ancak daha yakın tarihe ilişkin gözlemler Büyük Kızıl Nokta'nın küçülmekte olduğunu gösterdi. NASA'ya ait Voyager uzay aracı 1979 ve 1980 yıllarında Jüpiter'in yakınından geçtiğinde noktanın genişliğinin 23 335 kilometre olduğunu saptadı. Şimdi de Hubble Uzay Teleskobuna ait yeni bir görüntü süregelen yüksek basınç noktasının daha da küçüldüğünü gösterdi.

"Hubble Uzay Teleskobu'na ait son gözlemler noktanın genişliğinin 16 500 kilometrenin altına indiğini doğruladı. Bu da noktaya ilişkin ölçülen en küçük çap uzunluğu olmuştur," diyor NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Amy Simon.

NASA'ya göre nokta küçülmekle kalmıyor ayrıca küçülme hızı her zamankinden daha yüksek.

"Yeni gözlemlerimize göre çok küçük girdaplar fırtınayı besliyor," diyor Simon ve bu anaforlar hakkında ileri çalışmaların planlarını yapıyor. "Oluşturduğumuz hipoteze göre bunlar Büyük Kızıl Nokta'nın iç dinamiklerinin hızla değişmesinde rol oynamış olabilirler."

Noktanın kenarındaki rüzgarlar yüzlerce yıldır devam etmekteler ve saat yönünün tersinde 201 m/s hızla dönüyorlar. Şu andaki boyutu göz alındığında bile bu kızıl nokta hâlâ Dünya'yı içine alabilir. Jüpiter bize bu kadar uzak olduğu için şanslıyız.

Kaynak: http://www.cnet.com/news/jupiters-great-red-spot-turning-into-little-red-dot/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle