Japonlar yeni bir yüksek hızlı tren tasarlıyor


Ülkemizde Ankara ile Konya arasında hızlı tren seferlerinin başladığı haberi ile artık bu teknolojiyi kullanan 8. ülke olduk. Ama hiç merak etmediniz mi Japonlar daha da hızlısını yapmadı mı diye? Cevap açık, yaptılar. Japonya Merkez Demiryolları Şirketi 500 km/saat hızına çıkabilin adeta uçan manyetik raylı treninin prototipini sergiledi. Bu hız, Fransız TGV'lerin hız rekorunun altında belki ama standart yolculuk hizmeti için oldukça yüksek bir hız olduğunu belirtmek gerekir.

Belirtmek gerekir ki trenin 2027’den önce kullanıma geçmesine yönelik bir plan yok. Trenin üreticisi olarakta bilinen JR Tokai  kısa süre önce halka trenin ‘’Series LO’’ tipi prototipini gösterdi. 28 metre uzunluğundaki ana vagona bağlı 14 vagonu  taşıyan ve sahip olduğu aerodinamik burnuyla bir uçağı andıran tren rayların üstünde süzülerek yol alacak.

Sıfır sürtünmeye sahip tren,  manyetik levitasyon sistemini ‘’maglev’’ kullanarak yolcularını Tokyo’nun merkezinden batıdaki Nagoya şehrine 40 dakikada taşıyabilecek. Yüksek hızlı trenler için bu yolculuk şu an yaklaşık 90 dakika sürmekte. Şehirler arasındaki mesafeyi araba yolculuğu olarak verirsek 320 km’nin biraz üsttü.

Manyetik levitasyon oldukça akıcı, sessiz ve yüksek hızda ulaşımı mümkün kılıyor. Ama unutmamak gerekir ki her şeyin bir bedeli var. Maglev trenler daha pahalı ve teknik olarak zorlayıcı kurulum gerektiriyorlar. Projenin genelinde tutacağı maliyette aklınızı oyanatmaya yetecek cinsten tam tamına 112 milyar dolar.
 

Kaynak: http://news.discovery.com/tech/japanese-floating-train-121129.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle