Japonlar dünyanın ilk otomatik tarlasını yaptı


Gelecekteki tarımın tamamen robotlarla yapılacağını tahmin ediyorduk, doğal olarak Japonya bu yarışta ilk sırayı almış durumda. 1 Şubat Pazartesi sabahı, Kyoto kökenli Spread firması cesur bir açıklama yaptı: “İki yıllık süre içinde, dünyanın ilk tam otomatik, çoğunlukla insansız tarlasını ortaya çıkaracağız”.

Şirket yetkilisi Koji Morisada, AFP’ye tohumların sulanmasından ekinlerin hasat edilmesine kadar, robotlar bu bina içi lahana üretiminin neredeyse her aşamasını kontrol ettiklerini açıkladı.

Ancak “neredeyse” kelimesine dikkatinizi çekmek isteriz. Gelecekteki bu tarlanın otomatik bir tarla olarak pazarlanmasına karşılık, insanlar hâlâ çok önemli bir rolü oynamaya devam edecek.

Morisada, AFP’ye verdiği demeçte “tohumlar yine insanlar tarafından ekilecek, ancak hasat dahil olmak üzere, sürecin geri kalanı [endüstriyel robotlar] tarafından yürütülecek” diyor.

Yine de, denklemden insanın çoğunu keserek Morisada personel giderlerini ve enerji harcamalarını azaltmayı düşündüklerini anlatıyor.

Bina içi tarla şirketinin hangi tür robotları kullanacağına ilişkin detaylar henüz açık değil, ancak biraz fikir sahibi olmak isterseniz, mevcut 13 çılgın tarla robotuna bakabilirsiniz.

Spread’ın bina içi yetiştirme evinin 2017 yılında açılması planlanıyor.

Kaynak: gizmodo.com

3 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Atlas

  Gelişme harika Topraksız tarım yapılıyor belli. Fakat Denklemden insanın çıkması demek giderleri ve enerjiyi azaltır.
  Bunu birde tüm sektörlere uyarlarsanız. Ve Japonlar bütün bu teknolojiyi dünyaya satarsa. İnsanlar çıkarıldıkları bu denklemden elde edilen ürünü nasıl satın alacaklar? Kapitalist sistem bu ürünlerin hiç zannetmiyorum ki bedava tüketilmesine izin versin. Böylelikle çok sevip takdir ettiğim Bilim ve Teknoloji alanındaki bu gelişmeler insanı üzebiliyor.

  • 2
   Sefa Gündüz

   insan denklemden tamamen çıkmaz teknolojiyi ve bilimi üreten faktör olarak denklemin içinde kalır
   bence olması gereken bu
   madenlerde inşaatlarda tarımda sanayide robotlar
   labaratuvarlarda ve masa başında mühendis ve bilim adamları çalışmalı

+ Yorum yap