IUPAC 44.Dünya Kimya Kongresi – İstanbul


11-16 Ağustos 2013 tarihlerinde IUPAC sponsorluğunda ve Türkiye Kimya Derneği organizatörlüğünde İstanbul’da (Harbiye Askeri Müzesi ve Lütfi Kırdar Kongre Sarayı) düzenlenen 44.Dünya Kimya Kongresi’ne katıldık ve Bilim.org okurları için bir değerlendirme yazısı hazırladık. Resmi başlığı 44th IUPAC Congress – Clean Energy Through Chemistry olan kongre ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyen okurlar iupac2013.org adresini inceleyebilirler.

Dünya Kimya Kongresi’nde stand açan firmalardan biri de aynı zamanda kongrenin sponsorluklarından birini üstlenmiş olan Akkim firması‘ydı. Firma özetle temel kimyasallar başlığı altında hidrojen peroksit tesisi, klor-alkali tesisi, organik tesisler, persülfatlar tesisi ve tuzlar tesisi işletmektedir. İkinci kategori olan performans kimyasallarında ise tekstil kimyasalları, çimento öğütme, beton katkı ve yapı kimyasalları, kâğıt ve su kimyasalları üretmektedir.

Kimya kongresinde stand açan bir başka firma da, özellikle Bilim.org’da kimya çevirileri için sıkça başvurduğumuz İngiliz Kimya Cemiyeti‘iydi. Bu derginin, sıklıkla çeviri yaparak yayınlarını tanıtmaya çalıştığımız değerli makalelerini içeren Chemistry World isimli dergiyi ilk kez basılı olarak görme fırsatımız oldu. Dergide haberler, araştırma, düzenli yazılar, fikirler, iş ilanları ve çevrimiçi diğer malzemeler sergileniyor. Derginin Temmuz 2013 sayısından sizin için seçtiğimiz makaleler şöyle (bazı makalelere abonelik sınırlamaları nedeniyle ulaşamayabilirsiniz):

Ayrıca chemistryworldjobs.org adresinde yayınlanan iş ilanları ve son olarak, akademiye yeni adım atmış yeni kimyagerlerin varlıklarını sürdürmesi için tavsiyelerin yapıldığı makale

İngiliz Kimya Cemiyeti’ne (RSC) üye olup 48 bini aşkın üyeyle tanışma fırsatı bulmak da mümkün. Kongre sırasında RSC’nin daha önce tanışmış olduğumuz bölge müdüründen de böyle bir teklif geldi. Bu güzide kuruma üye olup çalışmak son derece onur verici olacaktır, uygun fırsatta biz de bu çok özel kuruluş içinde yer almak isteriz. Siz de bu kuruluşa üye olmak isterseniz http://www.rsc.org/join adresine göz atabilirsiniz.

İngiliz Kimya Cemiyeti’nin değerli hizmetlerinden biri de ücretsiz olarak kullanıma açtığı “ChemSpider” isimli kimyasal veritabanıdır. Bu veritabanında 25 milyondan fazla kimyasal yapı bulunmaktadır, internet üzerinden her yerden erişilebilir ve ücretsizdir. chemspider.com adresinden kullanabileceğiniz bu araç ile elde edebileceğiniz çok kıymetli bilgilere kısaca göz atalım:

 • api üzerine temel bilgi, yapının indirilebilmesi, yapının adı, formülü ve kütlesi,
 • Kayıtta sunulan veri üzerine yorum yapabilme özelliği,
 • Yapı ile ilgili farklı isimler, kısaltmalar ve ID (kayıt numaraları),
 • Ismarlama arama yöntemi ile ChemSpider ve dış siteler üzerinde daha ileri arama yapma olanağı,
 • Yapı ile ilgili fiziksel ve kimyasal özelliklerin ve mümkün olduğunda ölçülen verilerin bulunabileceği bir kısım,
 • Etkileşimli spektral veriler (NMR, MS, IR, UV-Vis) ve bu verilerin alındığı yayınlara veya araştırma grubu web sayfalarına erişme olanağı,
 • Aranan bileşiğin ticari olarak bulunup bulunmadığını belirten ve varsa bu kimyasal maddeyi sağlayan firma ile temas etmenize olanak tanıyan sayfa,
 • Wikipedia sayfaları dahil olmak üzere, web tabanlı diğer kaynaklara erişimin sağlandığı bir kısım,
 • Makale ve kitaplar için seçilmiş yayın bilgileri ve RSC yayın ortamına bağlantılar içeren bir kısım, aynı zamanda kullanıcıların tavsiye ettiği diğer yayınlar da bu bölümde bulunabilir.
 • İncelenen kayda katkıda bulunan bütün veri kaynaklarına özel bağlantılar, burada konu tabanlı bir kategorilendirme sistemi kullanılmıştır.
 • Dış siteler tarafından sağlanan ilgili patent uygulamalarına kısa bir bakış atma imkânı,
 • Aradığınız bilgiye göre açılıp genişletilebilen veya daraltılıp küçültülebilen bilgi kutuları.

ChemSpider’in bir başka hizmeti de sentetik kimyada pratik prosedürlerin listelendiği ücretsiz bir veritabanı olan ChemSpider SyntheticPages (CSSP) sayfasıdır.

Bu sisteme göre her bir girdi bir sentez adımından oluşmaktadır. Herkes bu sisteme giriş yaparak sentez çalışmalarını gönderebilir. Yayınlandığı zaman dijital nesne tanımlayıcı (DOI) ataması yapılarak kalıcı bir bağlantı da oluşturulur.

ChemSpider uygulamasının mobil telefonlarına özgü bir sürümü de bulunmaktadır, bu siteye cs.m.chemspider.com adresinden ulaşabilirsiniz. Apple uygulama dükkânında arayarak ücretsiz olarak uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

Anadolu kültürünün çok önemli bir özelliği olan “imece” mekanizmasına bir örnek de ChemSpider sitesinde görmekteyiz. ChemSpider sitesinin amacı tek bir yerden bir bileşiğe ait bütün kimyasal bilgiye ulaşabilmenizi sağlamaktır. Eğer incelediğiniz kayda ait bir katkıda bulunabileceğinizi düşünüyorsanız, var olan veriyi değiştirebilir veya başka veriler ekleyebilirsiniz. Bu sistem bildiğiniz gibi Wikipedia’da da yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılacak her katkı bütün kimya camiası için önemli bir hizmet olarak değerlendirilmektedir.

İngiliz Kimya Cemiyeti’nin kütüphane görevlilerine özel sunduğu küçük bir bültene de eriştik, kütüphane üzerinden RSC’nin yayın veritabanına nasıl ulaşılacağı, abonelik şartları ve diğer konular ile alakalı bilgiler de veriliyor. Genellikle bu yayınlara ulaşmak büyük bir finansal güç gerektirdiği için kişilerden çok üniversite kütüphanelerinin aboneliği daha uygun olmaktadır. Biz de İstanbul Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’ne iletilmek üzere bir broşür aldık.

Alman kökenli büyük yayınevi firması Springer’in de kongrede bir standı vardı, çok kaliteli kitapların yanı sıra açık erişim sistemi ile ilgili çalışmalarını gözleme fırsatı bulduk. globalsciencejournals.com adresinden erişilebilecek site ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin globalscienceinfo.com adresine de uğramaları uygun olur diye düşünüyoruz. Derginin yayınları himaye etmek için önerdiği fiyatlar oldukça uygun, çalışmasını yayınlayacak dergi bulamayan araştırmacılar için son derece güzel bir imkân gibi görüyoruz.

Springer’in köklü geçmişi ile sunmuş olduğu çok değerli kitap ve dergi koleksiyonunu içeren bir broşür de temin ettik. Çok sayıda olması nedeniyle bunları burada yazamıyoruz, ancak ilgilenen okurların springer.com adresine uğraması yeterli olacaktır.

Kongrede stand açmış bir başka büyük kuruluş da Amerikan Kimya Cemiyeti‘ydi. Bu cemiyetin, şu anda bir kitabını da hazırlamakta olduğumuz SciFinder isimli ürününü tanıtan güzel bir broşür de aldık. Bu ürünün bütün Türk Üniversitelerinde bulunmasının faydalı olacağını düşünüyoruz.

Kongrenin ana sponsoru ve yürütücüsü olan Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) de stand açmıştı, biz Türkiye Kimya Derneği ve IUPAC standlarında görev yaparak ziyaretçilere bilgi vermeye çalıştık. Hazırlanan broşürde IUPAC’ın görevi, uzun vadeli amaçları, küresel bir kimya ağına verdiği hizmet, IUPAC üyesi olmanın avantajları, IUPAC’a nasıl katkıda bulunulabileceği, kimyanın bütün dünya ölçeğinde birleştirilmesi, IUPAC’ın aktiviteleri anlatılmaktadır.

IUPAC’ın sponsorluğunda, bütün dünyada her yıl onlarca kongresi olmaktadır. 2013 yılı için bu sayı 26 olarak belirtilmiştir. Tam liste için http://www.iupac.org/conferences/2013 adresine bakılabilir. Kişisel kanaatimize göre IUPAC’ın desteklediği kongreler daha yüksek kaliteye sahiptir ve daha seçkin bir kitleyi ağırlamaktadır. Bilimsel çalışmalarınızı sunacağınız kongrenin IUPAC tarafından desteklenmiş olmasını tavsiye ederiz.

IUPAC’ın yayınlarından biri olan Chemistry International dergisinde idari ve bilimsel gelişmeler ele alınıyor. Bu dergi ücretsiz olarak IUPAC tarafından okurlarına sunuluyor.

Kongreye katılan kuruluşlardan biri de Avustralya Kraliyet Kimya Enstitüsü (RACI) idi. 19-28 Temmuz 2017 tarihlerinde yapmayı düşündükleri 49.IUPAC Genel Kurulu ve 46.IUPAC Kongresi’ni, kuruluşlarının 100.yılında Avustralya’da yapmak için aday olmalarına rağmen, ne yazık ki yapılan oylamalarda bu hakkı kazanamadı. “Chemistry in Australia” isimli güzel bir dergileri olan bu kuruluşa Türkiye Kimya Derneği adına başarılar diliyoruz.

2015 yılında (IUPAC kongreleri her 2 yılda bir yapılmaktadır) kongreyi düzenleyecek olan Kore Kimya Cemiyeti‘nin temsilcileri ile kongrenin yapılacağı Busan şehrinin (Başkent Seoul’ün güneyinde, uçakla 40 dk, otobüs ve trenle 2 saat uzaklıktadır) kongre merkezi yetkilileri de kongreye katıldılar. Cemiyet başkanından çalışanına kadar son derece sıcak ve sempatik insanlardan oluşan bu topluluğa biz de elimizden geldiğince iyi bir ev sahipliği yapmaya çalıştık. Geleneksel giysilerini isteyenlerin giymesine ve fotoğraf çekimine izin verdikleri güzel bir kültürel sunum da yaptılar. Kendilerine kongre çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Kongrede önemli bir misyon üstlenen bir başka organizasyon da, Türkçesi kabaca “Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü” olan ve Kimyasal Silah Birliği (CWC) örgütünün de içinde bulunduğu önemli bir kuruluş idi. Ne yazık ki yetkilileri ile görüşme fırsatımız olmadı, ancak standlarında bulundurdukları değerli malzemelerden sizin için almak ve burada bahsetmek mümkün olduğu için sevinçliyiz.Bu organizasyonun genel müdürlüğünü Büyükelçi Ahmet ÜZÜMCÜ yapmaktadır. Kendisine ve ekibine başarılar diliyoruz.Hollanda’da yerleşik bu örgütün üç önemli alt şubesi bulunmaktadır. Yardım ve Koruma Şubesi (APB), Uluslar arası İş birliği Şubesi (ICB) ve Uygulama Destek Şubesi (IPB) bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz.

Kongrede ticari temsilci olarak görev yapan katılımcı firmalardan biri de Türk kimya camiasının yakından tanıdığı Terra lab Laboratuar Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. idi. Şirketin ürün portföyü yüzey karakterizasyonu cihazları, toz ve parça örneklerde fiziksel karakterizasyon cihazları, plazma ve yüksek vakum karakterizasyonu cihazları, çözelti, süspansiyon, polimer, biyopolimer karakterizasyonu cihazları, kimyasal analiz cihazları, yüzey kaplama cihazları, sorpsiyon, desorpsiyon cihazları, hidrojen saflaştırma, zenginleştirme, depolama araştırma cihazları, reaksiyon kinetiği, katalizör araştırma kemisorpsiyon düzenekleri, peristaltik pompalar ve hortumlar, su ve çamur kalitesi tayini cihazları, hava kalitesi tayin ve atmosfer araştırma cihazları, proses izleme ve kontrol cihazları, pilot tesisler ve reaksiyon sistemleri, iş sağlığı izleme ve örnekleme cihazları, laboratuar ölçekli polimer proses cihazları şeklinde sıralanabilir. Şirket dünya çapında 28 firmanın Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.

Kimya Derneği müdürü Tahsin Kızılay ve fuarda görevli dernek görevlileri

Kongrenin sponsorlarından biri de IUPAC’ın yanı sıra Türkiye Kimya Derneği‘iydi. Bizim de üye olarak faaliyetlerini desteklediğimiz oluşum 1919 yılından beri Türkiye’de hizmet veren, Türkiye’nin en eski bilim ve kimya derneği olma özelliğini barındırmaktadır. IUPAC Türkiye kongresinin başkanlığını, derneğin yönetim kurulu üyesi ve Genel Sekreteri olan Prof. Dr. Mehmet MAHRAMANLIOĞLU yapmıştır. Derneğimiz çok sayıda kültürel ve bilimsel toplantılar düzenlemekte ve alanında uzman kişileri bir araya getirdiği kongreler tertip etmektedir. Derneğin bir başka oluşumu da 35 yaşından küçük kimya kökenli (kimyager, kimya mühendisi, kimya öğretmeni) gençleri bir araya getirdiği Genç Kimyacılar Platformu da bulunmaktadır. Derneğimize her türlü desteğinizi bekliyoruz. Derneğimizin tek gelir kaynakları bağışlar, üye aidatları, kongre ve benzeri faaliyetlerden kalan yasal paylar ve stand açıldığı zaman yapılan satışlardır. Zor mali koşullara rağmen 1919 yılından beri faaliyetini sürdürmekte olan derneğimize katkılarınızı bekliyoruz. Derneğimiz de kongrede kurmuş olduğu standda çeşitli eserlerini tanıtmış, hatıra amaçlı olarak çeşitli boy ve renklerde tişört ve kupa satışı yapmıştır. Türkiye Kimya Derneği’nin 2010-2012 çalışma dönemi faaliyet raporu dernek merkezi tarafından basılı olarak temin edilebilir. IUPAC toplantılarında kullanılmak üzere İngilizceye tercümesi tarafımızdan yapılmaya çalışılmıştır.

Kongre başkanı Prof. Dr. Mehmet Mahramanlıoğlu ve Kimya Derneği üyesi Prof. Dr. İrfan Kızılcıklı

Türkiye Kimya Derneği temsilcileri olarak kongrede emek vermiş kimseler arasında kongre başkanı Mehmet MAHRAMANLIOĞLU, dernek müdürü Tahsin KIZILAY, kongrenin turistik ve organizasyon sorumlusu olan Bros Turizm yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Türkiye Kimya Derneği, faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir; IUPAC kongresinin ardından 31 Ağustos – 4 Eylül 2014 tarihleri arasında Avrupa Kimya Cemiyetleri Federasyonu olarak tercüme edebileceğimiz EuCheMS sponsorluğunda bir kimya kongresi daha düzenlenecektir. Kongre Harbiye Askeri Müzesi ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecektir.

IUPAC Kimya Kongresi’nde TÜBİTAK da temsilcileri ile bulundu ve bir stand açtı. TÜBİTAK Akademik Dergiler koordinatörü Prof. Dr. Arif DAŞTAN ile görüşmelerimiz oldu. Açık erişim sistemine göre yayınlanan 12 adet dergiden biri de Türk Kimya Dergisi (Turkish Journal of Chemistry) idi. Arif hocamızın da dergiye ilginin artması yönündeki dileğini yerinde buluyoruz. Bütün Türk araştırmacıların kendi dergisine sahip çıkmasını umuyoruz. Rus ve Japon araştırmacıların öncelikle kendi dergilerinde yayın yapmak istemeleri eskiden beri bilinen bir durumdur. Aynı hassasiyeti Türk araştırmacılardan da bekliyoruz.

Kongre ile ilgili görsel malzemeler Bros Turizm ve Türkiye Kimya Derneği üzerinden elde edilebilir. Türkiye Kimya Derneği’nin Facebook sayfasından sizin için seçtiğimiz görsel malzemeyi beğeneceğinizi umuyoruz.

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap