İTÜ’den kimya dergisi “Orbital”


İTÜ Kimya Bölümü ve İTÜ KSB desteğiyle, İTÜ Kimya Kulübü tarafından hazırlanan ‘ORBİTAL’ dergisi kimya bölümü öğrencilerinin kimyayla ilgili yaptıkları bilimsel araştırmaların, kimya sektörü ile ilgili haberlerin ve akademik çalışmaların yer aldığı, kar amacı gütmeyen kimya dergisi.

İlk sayısı Mart ayında, İTÜ KSB desteğiyle yayımlanan Orbital, ülkemizde kimyaya olan ilginin arttırılması amacını misyon edinmiş. Şu anda bilimsel anlamda Türkiye’ deki tek kimya dergisi olma özelliğine sahip dergi, sürekli bir yayın akışıyla birlikte üniversite sınırlarından çıkararak geniş kitlelerle de bu değeri paylaşmak istiyor.

Mayıs ayında yayımlanacak ikinci sayıda kapak konusu Şekil Hafızalı Polimerler dışında Radyoaktivite, her biri sadece 1 nanometre çapındaki Buckminsterfullerenler, Anestezi, İnsanoğlunun bildiği en hafif madddelerden biri olan Aerojeller,  Mutluluğun Kimyası ve daha birçok farklı konuda yazı kaleme alındı ve sizlerle buluşmayı bekliyor.

Derginin ikinci sayısında site yönetimiz Ümit Büyükyıldırım‘la yapılan Bilim.org hakkındaki röportaj da yer alacak.

Ayrıca dergiye internet ortamında  www.kimya.itu.edu.tr ya da www.ksb.itu.edu.tr adreslerinden ulaşabilirsiniz. Dergiyle ile ilgili en son gelişmelere ise www.facebook.com/orbitaldergi adresinden ulaşabilirsiniz.

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Ali BUĞDAY

    Sayın Yetkili;
    Ben KONYA Karatay TOKİ Anadolu Lisesinde kimya öğretmeni olarak çalışmaktayım. Okulum sayısal ağırlıklı bir okul. Bu amaçla derginizi okulumuza göndermenizi arzu ediyorum. Bu öğrencilerimiz için itici bir güç olacak ve okulunuzun tanıtımına katkı sağlayacaktır. İyi çalışmalar.

+ Yorum yap