İstanbul Balmumu Heykel Müzesi


Balmumu heykel dendiğinde ilk akla gelen Madame Tussauds müzesidir. Geçmişte ve günümüzdeki tanınmış insanların balmumu heykellerinin sergilendiği bu müzeler dünyanın çeşitli şehirlerinde yer alıyor.  Ülkemizde bu müzelerden biri yok diye üzülmeyin, çünkü bizim de kendi balmumu müzemiz var.

İstanbul Sapphire AVM'de 1000 m2 alanda kurulu olan İstanbul Balmumu Heykel Müzesi'nde 60 kadar ünlü ismin balmumundan yapılmış heykeli yer alıyor. Jale Kuşhan'ın 11 yıllık çalışması sonucunda ortaya çıkarılan müzede, 3 büyük salon yer alıyor. Heykellerin sayısı çok fazla değil, ancak bir balmumu heykelin yapımında 8 ile 15 arasında bir sanatçının çalıştığını ve yapımının da 1,5-3 ay arasında sürdüğünü düşünürsek, ortaya çıkan heykel sayısını bir şans olarak da değerlendirebiliriz.

Müzede yer aldığı belirtilen bir kaç balmumu heykel ise AVM'nin çeşitli yerlerindeki camekanlar içerisinde sergileniyor. Doğal oalrak bunların bir kopyası müzede bulunmuyor.

Ziyaretçilerin bilgilendirilmesi amacıyla rehberler ve periyodik video sunumları var. Ancak video sunumlarının vcd kalitesinde olduğunu ve projeksiyon netleiğin de fazla olmadığını belirtmek lazım. Böylesine bir çalışmayı sunarken görsel anlamda kötü bir video sunumu yapmak yerien hiç yapmamak daha iyi olabilir.

Müzede karanlık bir ortam tercih edilmiş. Yerden yapılan ışıklandırma, balmumu heykellerle fotoğraf çektirmek isteyenler ziyaretçiler için pek de iyi bir ortam sunmuyor. Daha aydınlık bir ortam çok daha iyi olurmuş.

Detay ve benzerlik de heykeline göre değişiyor. Bazı heykeller size gelişi güzel yapılmış gibi görünürken, bazıları ise daha fazla detaya sahip ve daha inandırıcı görünüyor. Hatta bazı heykellerin adeta bir anda canlanacakmış gibi bir his verdiğini de söyleyebilirim.

Müzede yer alan balmumu heykeli yapılmış ünlü isimlerden bazıları şöyle: Adolf Hitler, Arnold Schwarzenegger, Cengizhan, Çar II. Alexandre, Elvis Presley, Fatih Sultan Mehmet, Giacomo Casanova, Hürrem Sultan, Josef Stalin, Karl Marx, Leonardo Da vinci, Levent Kırca, Mevlana, Mihail Gorbaçov, Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet, Rauf Denktaş, Vladimir Lenin, Yunus Emre, Boris Yeltsin, Kanuni Sultan Süleyman, Michael Jackson, Zeki Müren.

AVM'nin açık olduğu saatlerde gezebileceğiniz müzenin giriş ücreti öğrenciler için 6TL, normal giriş ise 10TL. Eğer yolunuz Sapphire AVM'ye düşerse, Balmumu Heykel Müzesi'ne de uğramayı unutmayın.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle