İnsanların yüzde 5’i ellerini doğru şekilde yıkıyor


Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, birçok insanın ellerini yıkamalarını gerektiren durumlarda ellerini yıkamadığını gösterdi. Araştırmacılar, halka açık tuvaletlerdeki toplam 3.749 kişiyi gözlemledi ve bu sayının yüzde 95’inin, mikropları öldürecek kadar uzun süre ellerini yıkamadıklarını ortaya çıkardı.

Daha ürkütücü olan ise, araştırmadaki erkeklerin yüzde 15’inin ve kadınların yüzde 7’sinin ellerini hiç yıkamamış olması. Erkeklerin yarısı ve kadınların yüzde 22’si sabun kullanmadan ellerini yıkıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri, hastalığa sebep olan mikropları öldürmek için ellerinizi en az 20 saniye süreyle sabunla yıkamanız gerektiğini söylüyor. Ne yazık ki araştırmadaki bireyler ellerini sadece 6 saniye yıkadılar.

Michigan Üniversitesi’nde bir profesör ve aynı zamanda bu çalışmadaki baş araştırmacı  Carl Borchgrevink,

“Bir işyeri sahibi olduğunuzu hayal edin, insanlar sizin işyerinize geliyor ve ellerini yıkamadıkları için dışkı ya da ağız yolu ile hastalık kapıyor ve bu yüzden sizin de ününüz tehlikeye düşüyor,” diyor. “Bu yüzden işinizi bile kaybedebilirsiniz.”

Ya da herhangi bir işte çalışıyor olduğunuzu hayal edin ve etrafınızda çalışan insanların tuvaletten çıktıklarında ellerini yıkamadığını düşünün.

Bu kapsamlı araştırma, el yıkama alışkanlıkları hakkında başka gerçekleri de ortaya çıkardı. Bunlardan birkaçı:

  • İnsanlar sabahları ellerini daha çok yıkıyor
  • İnsanlar lavabo kirli ise ellerini yıkamak istemiyor
  • İnsanlar ellerini yıkamalarını hatırlatan bir işaret gördüğünde ellerini yıkamaya daha eğilimli oluyor

El yıkama alışkanlığını ölçen bir diğer araştırma; üniversite öğrencilerinin bu konuya pek dikkat etmediğini, insanların kendileri izlendiği zaman ellerini yıkadıklarını ve anti bakteriyel sabunun normal sabunlardan çok daha iyi olmadığını gösterdi.

 

Kaynak: popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle