İnsanlar kan gördüklerinde neden bayılır?


Kan fobisi ya da kan fobisinden kaynaklanan rahatsızlıklar yaygın olup her 100 insandan 3 ya da 4’ünde görülüyor. Bu fobiye sahip bireyler, kan gördüklerinde tansiyon ve kalp atışları da artıyor ve sonra düşüyor. Bu, diğer fobilerden farklı olarak daha da sersemletici bir his yaratıyor.

Stanford Medicine’den John Sanford bu konuda analiz yaptı. Baygınlık/mide bulantısı/baş dönmesinin tepkisi:

“Bu, vazovagal bir tepki. Parasempatik sinir sisteminin bir parçası olan vagus siniri, boyun, göğüs ve karın boyunca beyin sapından kıvrılarak gidiyor. Bu sinir, kalp atışını yavaşlatmak ve mide özsularının salgısını kolaylaştırmak gibi zorunlu sindirim fonksiyonlarını kontrol etmesini sağlar. Açlık, su kaybı, hızla ayağa kalkma, uzun süre ayakta durma, çok gülme, ani korku, acı öksürük, ağrı, kusma ve şüphesiz kan ve diğer tetikleyicilere karşılık olarak aşırı tepki verir ise; diğer fobilerde genellikle ortaya çıkmayan vazovagal bir tepkiye neden olur.”

Tehlikeli durumlarda ölü numarası yapmaktan tutun da bir yerinizin kesilmesinden sonra kan kaybetmenizi önleyen düşük tansiyona kadar neden böyle bir tepki verdiğimize dair birkaç teori bulunuyor. (Fobilerin kalıtsallıkla da alakalı olduğu görülüyor, bu yüzden bu teorinin dikkate alınmasında birçok neden var.)

Stanford’ın da belirttiği gibi, insanları fobilerinden kurtarmak için bazı uzmanlar bulunuyor. Fobikler, kan gördüklerinde kaslarını sıkarak durumla başa çıkabilirler. Doktorlar, fobiklere ilk olarak bir leke, sonra kırmızı leke ve sonrasında da kan fotoğrafı göstererek fobikler bayılmayana kadar yavaşça bu fobiyi atlatmalarını sağlıyorlar. Aynı teknik, örümcek korkusu gibi diğer fobilerin tedavisinde de kullanılıyor; bu tedavi sırasındaki oluşan gerginlik, kan korkusu ya da benzer rahatsızlıklardan kaynaklanan tansiyondaki düşüşü engelliyor. Bunun, fobinin tedavisi için hızlı ve etkili yöntem olduğu kanıtlandı.

 

Kaynak: popsci.com

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap