İngiltere’deki yollar yakında elektrikli arabalara enerji sağlayacak


11 Ağustosta İngiliz hükümeti, ultra düşük emisyon yapan araçların üzerlerinden geçerken onlara güç sağlayabilecek yeni bir yol teknolojisinin denemelerine başlanacağını açıkladı. Highways England (İngiltere Otobanları) kurumunun yürüteceği “kablosuz dinamik güç transferi teknolojileri” fizibilite testini takiben, 18 aylık bir deneme süreci olacak. Bu süre boyunca bulunan uygulamanın güvenli ve verimli çalışıp çalışmadığı ülkenin otoyollarında ve anayollarında test edilecek.

Denemeler araçların kablosuz teknolojiyle uyumlu hale getirilmesi ve yolun altına yerleştirilen donanımın otoyol şartlarını sağlaması amaçlı çalışmalar içerek. Highways England ve Ulaştırma Bakanının açıklamalarına göre, denemelerin detayları başarılı bir müteahhidin bulunmasıyla halkla paylaşılacak.

Dolu bir benzin deposu ile yaklaşık 480 km kat edilebilirken, ortalama bir elektrikli arabanın aküsü kendini 418 km boyunca idare edebilir. Bu durum ve benzin istasyonlarından daha az sayıda elektrikli araç şarj istasyonları bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda –gidişatı değiştirmek için hükümetin Yol Yatırım Stratejisi kapsamında Highways England otoyollarda yaklaşık her 30 km’de bir takılabilir şarj noktaları kurmayı planlıyor – hibrit ya da elektrikli araçları çok fazla kişi tercih etmiyor.

Projeyle birlikte İngiliz hükümeti elektrikli arabaların etkinliğini arttırmayı ve bu konuda daha fazla ilerleme kaydetmeyi amaçlıyor. Ulaştırma Bakanı Andrew Jones: “Düşük emisyonlu araçların hareket halindeyken şarj edilebilme potansiyeli heyecan verici olasılıklar doğuruyor. Hükümet İngiltere’yi bu teknolojinin ön safhalarında tutabilmek için önümüzdeki 5 yıl boyunca 500 milyon Avro yatırım yapmayı planlıyor; bu da sektör de büyümeye ve yeni iş olanaklarına yol açacak. Çalışmaların da gösterdiği gibi, yolculukları iyileştirmek ve düşük emisyonlu araçları aileler ve iş çevreleri için ulaşılabilir hale getirmek adına yeni seçenekler keşfetmeye devam ediyoruz.”

Bu deneme kendi türünde yapılan en geniş çaplı çalışma olabilir; fakat ilk değil. Daha önce İngiltere, Milton Keynes’de durağan haldeki otobüsler kablosuz olarak yollar üzerindeki tabakalar sayesinde şarj edilmişti. Benzer başka bir çalışmada ise Güney Kore’de, Rezonansta Şekillendirilmiş Manyetik Alan (SMFIR) kullanılarak, 12 km’lik bir yolda elektrikli otobüslerin şarj edilmesi için yapılmıştı. Ne var ki, ‘elektrikli otoyol’ çok daha büyük ölçekli ve masraflı bir çalışma ve buna şüpheyle yaklaşan bir kesim var. Örneğin, Cardiff Business School’dan Elektrikli Araç Üstünlük Merkezi yöneticisi Dr. Paul Nieuwenhuis akü uygulamalarındaki devam eden ilerlemeleri göz önünde bulundurarak, geliştirilen yeni yol teknolojilerinin gerekliliğini sorgulamakta.

Kaynak: arch2o.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle