İlk Yapay Yaprağın Sırları


Dünya’da giderek artan enerji ihtiyacını karşılamak üzere yapılan çalışmalarda önemli bir adım daha atıldı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Daniel G. Nocera’nın fotosentez sürecini taklit ederek yaptığı çalışmaları ACS’nin Accounts of Chemical Research dergisinde yayınlandı. Makaleye göre, pahalı maddeler kullanılarak yapılan eski cihazların aksine, yeni cihazlar ucuz malzemlerden yapılıyor ve düşük maliyetli mühendisliğe ve imalat sürecine imkan sağlıyor. Nocera’nın başarısı sürdürülebilir enerji konusunda dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

Daniel G. Nocera’nın belirttiğine göre, yapay yaprak, ünlü bir İtalyan kimyacının 1912 yılında söylediği bilim adamlarının bir gün ‘bitkilerin gizlenen sırrı’ nı ortaya çıkaracağı tahminindeki vizyona uyuyor. Nocera bu gizemlerin en önemlisinin suyu hidrojen ve oksijene parçalama işlemi olduğunu söylüyor. Yapay yaprak dediğimiz şey, oksijen ve hidrojen gazı üreten iki film arasına sıkışmış güneş ışığı kolektörüne sahip. Güneş ışığı suya düştüğü zaman kabarcıklar çıkararak, elektrik üretmek için yakıt pillerinde kullanılabilen hidrojeni serbest bırakıyor. Bu kendi kendine yeten birimler, uzak yerlerde ve gelişmekte olan ülkelerde elektrik için yakıt üretmeye cazip, fakat tasarımları platin gibi maliyeti yüksek olan metallere güvenmek zorunda.

Bu cihazları daha uygun hale getirmek için Nocera, yaprağın bir tarafı için hidrojen gazı üreten platin katalizörün yerine daha ucuz olan nikel-molibden-çinko bileşikleri kullanıyor. Yaprağın diğer tarafında ise bir kobalt film oksijen gazı üretiyor. Nocera, tüm bu maddelerin nadir ve pahalı olan platinin aksine, yeryüzünde bol miktarda bulunan soy metal oksitler ve yarı iletken malzemeler olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Yüzyılın ortasına kadar enerji talebindeki çok büyük artışa doğru sürüklenen 6 milyar kişi düşündüldüğünde, yapay yaprak gibi buluşlar ile yoksullara güneş enerjisi dağıtan bir araştırma hedefi, küresel bir toplum ve sürdürülebilir enerji için en doğrudan yolu sağlar.”

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/05/120509123900.htm

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle