İlk tümü plastik 3D-baskı silahı hazır!


Defense Distributed’ın kurucusu olan Cody Wilson bütünüyle bir tüfeğin 3D çıktısını ABS plastik olarak alması için yalnızca iki hafta uzakta olduğunu söylüyor. Wilson silahın baskısını aldıktan ve çalıştığından emin olduktan sonra, artık silahların 3D modellerinin internete açık kaynak olarak yüklenebileceğini söylüyor – böylece siz, ben ya da her hangi birisi neredeyse saptanamayan ateşli silah baskısı alabilecek.

3D-basım silah üretmek ve bunun model dosyasını halka dağıtmak Defdist’in Wiki Weapon projesinin doruk noktası. Wiki Weapon projesi 2012 ortalarında Cody Wilson tarafından yüce görülse de büyük olasılıkla yanlış yönlendirilmiş bir hedef ile her Amerikan vatandaşının sahip olduğu ikinci yasa değişikliyle ateşli silah sahibi olma hakkını yerine getirmeyi amaçlıyor. 2012 Temmuz ayında, Defdist 3D baskısı olarak AR-15 tüfeği için ana gövde üretmişti, bu yılın Ocak ayında ise 30 kurşun kapasiteli AR-15 şarjörü üretti ve son olarak Mart’ta DefDist sonunda yasal olarak silah üretip satmak için gereksinim duyduğu Federal Ateşli Silah Lisansını aldı. Şimdi,  Wilson’un Mashable ile yaptığı röportaja göre görünen o ki neredeyse tamamen 3D baskılı bir tabanca üretilmeye hazır.

Wiki Weapon 12 parçadan oluşacak ve ABS -kullanışlı ve gayet sağlam 3D-baskılı thermoplastik- olarak basılacak. Wilson’a göre yalnızca ateşleme pini metalden olacak, geriye kalan bölümler ise plastikten olacak. Gerçekten çalışıp, çalışmadığına gelirsek bunu onlar da üretmeden bilemeyecek ki bunun da birkaç hafta içinde olması bekleniyor. Eğer her şey yolunda giderse, Wilson 3D çıktı silahın -var olan bir tabancanın kopyası yerine özel olarak üretilen- erimeden ya da kırılmadan “birkaç atış” atabileceğini söylüyor. Denemeden sonra, tasarım internete yüklenecek ve bir 3D yazıcısına sahip olan biri tabancanın çıktısını alabilecek. Gerçi hala mühimmatınızı ve ateşleme pinini sizin sağlamanız gerekiyor.

Tahmin ettiğiniz gibi ateşleme pini dışında fark edilmesi neredeyse imkânsız olan bu silahın karşı geldiği kurallar var -1988 Saptanamayan Ateşli silahlar Yasası. Yasa, DefDist’in bu silahları üretmesini ya da satmasını önlüyor. Wilson:

"Saptanabilirliğin kenarına yaklaşmayı hedefliyoruz. Yasaya boyun eğmekten daha iyi bir şansımız yok ve aksi dava yolunu açabilir."

Wilson’ın kendisinin 3D-çıktı silah yaparak yasaya karşı geleceğini söylemek kesin olsa da, yasanın gerçekten onu bu tasarımı internete yüklemesini engelleyip engellemeyeceğini görmek ilginç olacak.

Tabii ki kedi çantadan çıktığı andan itibaren, -3D yazıcılara eklenecek olan DRM gibi engelleyiciler sayesinde bu “tehlikeli” yazılımların basımını engellemek dışında.- hükümetin elinden fazla bir şey gelmeyebilir.

Kaynak: extremetech.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle