Rusya’nın ilk androidi


Rus araştırmacılar kendi ülkeleri adına ilk kez  bir android robot ürettiler. Japonya'da üretilen Geminoid'ler gibi, bunlara olağanüstü benzerlikte bir robot tasarlandı.  Bu olay, ''Avatar '' projesinin bir parçası olarak Dmitry Itskov tarafından destekleniyor.

İlginçtir ki, bu robotun yüzü Itskov'un kendi yüzüne dayanıyor. Şu anda robotta yüz tanıma fonksiyonu ve hareket edebilen eller mevcut. Ama robotu tasarlayan araştırmacılar bir ya da iki yıl sonra robotun yürüyebileceğinden ve 2020 yılına kadar da tam işlevsel bir robot üretmeyi ve aklın bir dijital kopyasını da robotlarda kullanmayı umuyor.

Bu teknolojik gelişme konusunda iyimser olmak, "gelecek bizi nereye götürecek" sorusunu da güçlendirmiyor değil. Hatırlarsınız belki, 1950'lerde Ay'da koloniler kurmak ya da diğer çılgınca dediğimiz birçok kurgusal şeylerin çoğu ilk önce filmlere konu olmuş, daha sonra 2000'lere ulaşmadan birçoğunun gerçeğe dönüşmüştü. Bu insansı robotların 2020 yılında arabalar kadar popüler olmayacağı ya da uçan arabaların olmayacağını öngörebilir miyiz? Bunların hepsi tahmin ama ne olacağı bilinmez. Bekleyip göreceğiz.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle