İlk “Koku Mesajı” New York’tan Paris’e gönderildi


Şampanya ve kurabiye kokulu ilk transatlantik "koku mesajı" 17 Haziran'da New York ve Paris şehirleri arasında gönderildi.

Manhattan'da bulunan Amerikan Tarih Müzesi'nde Harvard'lı profesör David Edwards ve Rachel Field icat ettikleri yepyeni "esans-mesajı platformunu" tanıttılar. Bu cihaz fotoğrafların size sunulan bir aroma paletinden seçeceğiniz esanslarla etiketlenmelerini ve onların e-posta veya sosyal medya yoluyla gönderilmelerini sağlıyor. Gönderilen mesajlar alıcı tarafında oPhone adı verilen yeni bir cihaz yardımıyla çalışıyor.

Paris'te bulunan iki kişi New York'ta bulunan izleyicilere Skype ile bağlandıktan sonra Fransız mutfağına ait lezzetlerin ve oPhone'un onuruna yeni açılmış şarabın kokusuyla etiketlenmiş bir fotoğrafı e-posta ile gönderdiler. New York tarafında bulunan oPhone gönderilen mesajı aldığında, cihaz resme mükemmel şekilde uyan ince bir aroma yaydı.

"oPhone mesajlaşma deneyimine yepyeni bir duygu deneyimi kazandırıyor. Bu duygu bugüne kadar sadece yakın çevremizden gelen uyarılara karşı duyarlı olmuştu," diyor esans-mesaj platformunun arkasında bulunan Vapor Communications'ın CEO'su olan David Edwards. "oPhone sayesinde insanlar diğerleriyle istedikleri zaman ve istedikleri yerde, kelimeler ve seslerin yanında duyusal deneyimin kendisini de paylaşabilecekler."

Çalışma Şekli

oNote adıyla anılan esans mesajları oSnap adı verilen bir iPhone uygulamasıyla oluşturuluyor. oSnap'ı kullananlar 32 basit aromayı birbiriyle karıştırarak üç yüz bin eşsiz koku oluşturabiliyorlar, diyor Edwards.

oPhone'un içinde bulunan sekiz "oChips" aromaları barındırıyor. Bunlar bir yazıcının kartuşlarına benzer bir işlev görüyorlar. Cihaza bir oNote ulaştığında, mesaja ilişkin ilgili aromaları dışarıya bırakıyor.

Ortama salınan esanslar yaklaşık 10 saniye kadar hissedilebilecek şekilde tasarlanmış ki bu da insanların bir aromayı hissetmeleri için gereken süreye eşit. Eğer bir fotoğraf birden fazla esansla etiketlenmişse kokular arka arkaya oynatılacaklar.

Aromaların Oluşturduğu Bir Sanal Dünya

Esansların paylaşılması fikri iki yıl önce Edwards'ın Harvard'da verdiği bir derste ortaya çıkmış. O zamanlar makine mühendisliğinde lisans öğrencisi olan Rachel Field ve arkadaşları ise aromalardan oluşan sanal bir dünya yaratmayı tasarlamışlar. Bu fikri Edwards'ın Paris'te bulunan ve bilim ile sanatı buluşturan deneylerin yürütüldüğü Le Laboratoire'de geliştirmişler.

Edwards'a ait olan önceki tasarımlar da bundan daha zayıf bir hayalgücünün eseri değiller. Örneğin havayı saflaştıran bitkiler, yenebilen şişeler ve akciğere şırınga kullanmadan ulaştırılabilen aşılar diğer icatları arasında.

Esans gönderim projesinde ise Edwards şu anda yemek alanına odaklanmış durumda. oPhone'lar önümüzdeki günlerde Paris kafelerinde kullanılacaklar. Böylece aromaların önemli olduğu yerlerde bu cihazın iş potansiyelini göreceğiz, diyor Edwards.

oNote'lar e-posta veya sosyal medya ile gönderiliyor ve oPhone'ların bulunduğu hotspotlarda alınıyorlar. oPhone'lar 149 dolar fiyatıyla şirketin Indiegogo kampanyasında erken siparişe açık durumdalar. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi temmuz ayında üç günlüğüne oPhone hotspotuna sahip olacak böylece ziyaretçiler insanların koku alma mekanizması hakkında yapılacak eğitici aktivitelerde rol oynayabilecekler.

İnsan burnu trilyonlarca farklı kokuyu ayırt edebilir ancak koklama yeteneği zamanla değişikliğe uğramış durumda. Bu da onu türlerin evrimi araştırmalarında önemli bir çalışma konusu yapıyor. Son çalışmalara göre evrimin son 55 milyon yılı boyunca primatlar daha iyi bir görüş yeteneği karşılığında keskin koku yeteneğini takas ettiler.

"Biliyoruz ki fosillere ve fosillerin beyinlerinin yeniden inşa edildikleri çalışmalara göre, memelilerin ilkel atalarında koku alma sistemi, duyma ve görme sistemlerine göre daha gelişkindi," diyor Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nin kıdemli başkan yardımcısı Michael Novacek. "Bir bakıma elimizdeki tüm miras sadece görme ve duyma sistemlerinden değil, koku sisteminden de geliyor."

Kaynak: http://www.livescience.com/46375-first-transatlantic-scent-message.html

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle