İlk kez bir özel şirket Dünya yörüngesi dışına seyahat etmek için izin aldı


Dünyada ilk kez, ABD kökenli bir firma derin uzaya seyahat etmek için Dünya’nın yörüngesinin ötesine geçme iznini aldı. Moon Express isimli, 2010 yılında milyarder teknoloji girişimcisi Naveen Jain tarafından kurulmuş şirket, değerli kaynakları aramak için ay yüzeyine robotik bir prob göndermek için FAA izni aldı.

Başarılı olursa, Moon Express diğer şirketlere de Ay’da demir madeni, su, nadir toprak metalleri ve değerli metalleri arama yolu açacak ve Dünya’nın en yakın komşusunu yedek parça ve roket yakıtı haline getirme amacını devam ettirecek. Moon Express şirketi, web sayfalarında bildirdikleri gibi, suyun “güneş sisteminin petrolü” olduğunu düşünüyor ve bu hayati kaynağa Dünya dışında erişmek daha heyecanlı olan derin uzay görevlerinin maliyetini büyük ölçüde düşürebilir.

Moon Express, bu işlerle uğraşan tek şirket değil – bu yılın ilk zamanlarında Lüksemburg, Deep Space Industries isimli asteroid madenciliği firması ile anlaşarak birkaç yıl içinde Dünya yakınlarında robotik araç gezdirme niyetini taşıyor. DSI ve Moon Express US Ticari Uzaya Çıkış Rekabet Yasası’ndan faydalanıyor, bu yasa Dünya dışında madencilik yapabilecek herhangi bir kaynak üzerinde şirketlerin yasal olarak sahiplik beyan edebildiği yeni bir yasa.

Moon Express, Google’nin Lunar XPRIZE yarışmasını kazanmak için Ay’a bir araç kondurmalı, ayrıca Dünya’ya fotoğraf ve video göndermeli. Yarışmanın ikramiyesi 20 milyon dolar. Moon Express’in başarısı diğer firmalara da örnek olacağa benziyor.

Moon Express, 2017 yılının sonlarına doğru Ay’a iniş yapan ilk özel kuruluş olma umudunu taşıyor.

Kaynak: gizmodo.com


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle