İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma batık “mega denizaltı” Hawaii’de bulundu


Hawaii sahilinde dalan araştırmacılar, 122 metre uzunluğunda batık bir “Sen-Toku” sınıfı denizaltı buldu. Nükleer güçle çalışmayan en büyük denizaltılardan birisi olarak bu denizaltı, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Sovyetler Birliği’nin süper ileri teknolojiye ulaşmasını engellemek ABD güçleri tarafından torpido ile vurularak batırılmış.

Bir futbol sahasından daha uzun ve yapılmış üç tane denizaltıdan biri olarak, I-400 kodlu denizaltı 1946’da radardan kaybolmuş ve bu zamana kadar bulunamamıştı.

Denizaltı, O’ahu’nun güneybatı sahilinden dalan, Hawaii Üniversitesi, Manoa ve Ulusal Okyanus ve Atmosferik Yönetim (NOAA) Deniz Mirası araştırma ekibinden oluşmuş kişiler tarafından suyun yaklaşık 700 metre altında keşfedildi.

Denizaltı, Sovyetler Birliği’nin Japonya’ya iletilme talebinden sonra ABD güçleri tarafından batırıldı. Dalgıçlara göre denizaltı torpido saldırısına uğramış, kısmen çökmüş ve dik bir açı ile batmış.

I-400, zamanının en ileri denizaltısıydı. O’ahu’da 2005 yılında bulunankardeş gemi I-401 ile beraber, yakıt ikmali olmadan dünyanın etrafında bir buçuk kere gidebilecek güce sahipti ve üç tane bombalama uçağı taşıyabiliyordu ve bunlar yüzeye çıktıktan itibaren dakikalar içinde hazır olabiliyordu.

Her uçak 816 kilogramlık bomba taşıyabiliyordu ve ABD’yi vurma tehlikesi vardı. Japonya’nın bütün Pasifik Okyanusu’nu kontrol etme planının parçası olarak, I-400 Panama Kanalı’ndaki bir saldırıda kullanılacaktı.

NOAA Deniz Mirası programı başkanı olan James Delgado, bir demecinde şöyle dedi: “Uzun menzilli denizaltıların hava taşıtlarını vurmasıyla gelen yenilik denizaltı doktrininde taktiksel bir değişim sağladı”.

Büyük I-400 üç adet M6A1 Seiran uçağını barındırabilme özelliği ve uzun menzili ile denizaltı tasarımının gelişmesinde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Buna ilave olarak, denizaltının devasa, su geçirmez hangarı nükleer devrin başlarında ABD denizaltılarının balistik füze atabilme kapasitelerinin oluşturulmasında bir adım ileri taşıdı.

Bir Sen-Toku sınıfı denizaltı hâlâ kayıp görünüyor.

Keşif, NOAA tarafından bulguların ABD ve Japon yetkili merciler ile kontrol edilmesinin ardından geçtiğimiz haftanın başında ilan edildi.

 

Kaynak: io9.com

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle