IBM, yapay zekâ platformu Watson için AlchemyAPI’yi satın aldı


IBM, yapay zekâ platformu IBM Watson’ın öğrenme kapasitesini artırmak için, merkezi ABD, Denver’da bulunan ve 2005 yılında kurulmuş olan AlchemyAPI firmasını satın aldı. Adını, IBM”in kurucularından Thomas J. Watson‘dan alan IBM Watson, temelde doğal dilde sorulan sorulara cevap vermek amacıyla tasarlanan bir yapay zekâ yazılımı. IBM Watson, 2011 yılında ABD’nin Riziko isimli (orjinal ismiyle Jeopardy!) yarışmasında diğer iki insan rakibini kazanarak ün yapmıştı.

IBM-Watson-riziko

IBM Watson, insanlarla etkileşim kurarak, daha doğal şekilde artırılmış bilgi ve büyük veri işleme (bigdata) öngörüleri ile bankacılık, sağlık, sigorta, eğitim ve perakende sektörlerini ve bu sektörlerdeki meslekleri değiştirmesi vizyonu üzerine kurulu. Bu anlamda, IBM Watson’ın yeni bir bilgisayar çağına öncülük etmesi hedefleniyor.

Bu anlaşma ile IBM, sadece AlchemyAPI’nin makine öğrenme teknolojisini satın almıyor, aynı zamanda firmaya bağlı, bilişsel uygulamalar geliştiren 40.000’in üzerindeki geliştirici ağına da erişim sağlıyor. Ancak anlaşma, bu topluluğun IBM ile işbirliği yapacağını da garanti etmiyor.

Bu teknoloji ilavesi ile Watson’ın, yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri kullanarak kimlik tanıma hiyerarşisi, kişiler, yerler ve nesneler arasındaki ilişkileri anlama kapasitesinin artırılması hedefleniyor.

AlchemyAPI, görsel verilerdeki önemli detayları ve etiketleri otomatik olarak saptayan, gelişmiş bir görsel tanımlama teknolojisine de sahip durumda. Bu da, şu an IBM Watson platformunda eksik olan görsel tanımlama teknolojisinin de sunabilmesinin önünü açmış olacak.

Kaynaklar:

IBM Watson Group Buys AlchemyAPI To Enhance Machine Learning Capabilities
IBM Press Room: IBM Acquires AlchemyAPI, Enhancing Watson’s Deep Learning Capabilities
Wikipedia: Watson (computer)

 

1 yorum

Yorum ekle
  1. 1
    Murat

    Size bir şey sormak istiyorum bu IBM Watson programı ne kadar iyi? mesela dediklerimizi anlayabilecek mi yoksa belirli komutlarla mı konuşacak benim soruma göre kendi kendine düşünüp o soruya en düzgün şekilde cevap verebilecek mi veya bilimsel buluşları kolaylaştıracak mı? Kısacası bu program zeka olarak iyimi yoksa kötümü

+ Yorum yap