Doğayla iç içe bina dönemi başlıyor


Doğayla iç içe olmak için önce ona ayak uydurmalısınız. MAD mimarları işte tam da bunu yapmak için kolları sıvadı.

Geçmişine baktığımızda birçok olağanüstü mimari çizimlerini görebileceğiz Çin'in MAD firması, Çin'in doğusundaki Huangshan Dağları'nda konumlanacak ve adeta doğayla özdeş bir seri bina projesini duyurdu. MAD, çevrenin güzelliğini kendilerine ilham kaynağı olarak o kadar iyi kullanmış ki binaların dizaynı ayrı bir organik çekiciliğe sahip olmakla kalmamış, araziyle de bütünleşmiş.

Ağaçların tepelerinden yükselecek olan binalar hemen yakındaki Taiping gölünün maznzarasına da sahip olacak. Gözlerden uzaktaki bu sakin bölge kendine yıllardır ziyareçi çekiyordu; ancak kalıcı bir yerleşim yoktu. İşte MAD’nin umudu bunu değiştirmek ve bu güzellikte yeni yapılacak olan mimariyle insanlara kalıcı bir yaşam imkânı sunmak.

Yapılacak olan binaların her katı kendine has olacak ve ortak sosyal ortamlardan birbirine bağlanacaklar; bu da iletişimi sağlayan ve kalıplaşmış apartman anlayışından, sosyal bir apartmana dönüşülmesine olanak sağlayacak. Binalar arasındaki yürüyüş patikaları da insanların kendilerini doğayla iç içe hissetmelerine yardım edebilecek. Hepsinden önemlisi her apartmanın sahip olacağı balkonunun, Taiping’in manzarasına farklı bir açıdan bakmaya olanak sağlayacak olması.

İnşaatın 2014 yılı itibariyle bitmesi planlandı ve planlarda 700 apartman, bir otel ve diğer konfor sağlayan ve yıl boyunca yaşanabilirliği sağlayacak tesislere yer verildi.

MAD’nin kurucusu Ma Yansong, Huangshan dağlarının çizimini anlatıyor:

“Taiping Nehri'nden aldığımız ilk etki belirsizlikti. Buraya gelişimizde farklı manzaralarla ve dolayısı ile farklı etkilerle karşılaşıyorduk. Biraz gizemli, sanki eski manzara resimlerini anımsatıyor, asla gerçeğe dayanmadığı gibi hayale de dayanmayan o resimlere. Bu bilinmezlik hissi daima şiirseldi; net olmayan ve bulanık.”

 

Kaynak: http://www.dezeen.com/2012/11/16/mad-unveils-plans-for-towering-village-in-the-mountains/

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap