Homofobi zihinsel hastalıkların bir göstergesi olabilir


Araştırmacılar homofobi ve psikolojik karekteristikler arasında bağlantı kurdu; homofobi, zihinsel hastalıkların bir göstergesi olabilir.

Homofobi- homoseksüel kadın ve erkeklere karşı heteroseksüel insanların gösterdiği irrasyonel toleranssızlık- her zaman önyargı ve nefret aracısı olarak yorumlanmıştır. Ancak güncel bir çalışma, homofobinin psikolojik problemlerle de bağlantılı olabileceğini gösteriyor. Bulgularını Journal of Sex Medicine dergisinde yayımlayan araştırmacılar, bazı savunma mekanizmalarıyla beraber çeşitli psikolojik özelliklerin homofobik davranışları besleyebileceğini keşfetti.

Çoğunlukla insanlarla karşılaşıp bir ilişki oluşturduğumuzda onlara karşı gösterdiğimiz psikolojik tepki pozitif ve negatif duygulardan oluşan bir spektrumda verilir. Örneğin bir kişiye güvenip güvenmediğimiz, veya onların yanında güvende hissedip hissetmediğimiz bir ilişkiyi ölçme yöntemleridir. Eğer bu duygular spektrumun negatif kısmına yakın kalıyorlarsa ve anksiyete üretiyorlarsa, bu ilişkilere karşı güvende hissetmek için savunma mekanizmaları üretiriz.

Italian Society of Andrology and Sexual Medicine topluluğunun başkanı Dr. Emmanuele A. Jannini altında çalışan araştırmacılar, savunma mekanizmalarının homofobi üzerindeki rollerini ortaya çıkarmak ve bazı psikolojik bozuklukların bu ayrımcılık çeşidiyle nasıl bağlı olduğunu anlamak için bu teorileri kullandılar.

Araştırmacılar, teorilerini test etmek için Italian University öğrencilerinden 18- 30 yaşları arasındaki 560 tanesiyle çalışmaya başladılar. Araştırmacılar öğrencilerin Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) kriterlerine göre zihinsel sağlık durumlarını hesapladıktan sonra öğrencilere 3 anket verdiler. Biri homofobinin seviyelerini deşifre ediyordu, diğeri savunma mekanizmaları ve başa çıkma metodlarına mahsustu, bir diğeri ise psikopatolojik semptomları belirliyordu. Savunma mekanizmalarını içeren anket için araştırmacılar, rahatsız edici bir konuma sokulan katılımcıları değerlendirerek olgun bir tepki verip vermediklerini inceledi. Katılımcıların sonuçlarını değerlendiren araştırmacıların ilk keşfettikleri, homofobinin erkeklerde kadınlardan daha fazla bildirildiği oldu. Ayrıca homofobi gösteren bireylerin ‘çocukça’ savunma mekanizmaları kullandıklarını, yani rahatsız edici sosyal durumlarda daha problematik bir yaklaşım uyguladıklarını gözlemlediler.

Son olarak araştırmacılar homofobik bireylerde bazı psikolojik özelliklere işaret eden kanıtlar buldular; bu insanların, ileri seviyelerde şizofreni gibi psikotik hastalıklara yol açabilen psikotisizmi gösterme ihtimalleri homofobik olmayan insanlardan yüksekti. İleri olmayan seviyelerde psikotisizm, öfke ve saldırganlık gibi evrelerle kendini gösteriyor.

Diğer yandan, depresyon ile beraber daha nevrotik savunma mekanizmaları sergileyen katılımcılar homofobik eğilimlere sahip olma ihtimali daha düşük olan bireylerdi. Jannini, bunun homoseksüelliğin değil, homoseksüelliği bir problem olarak görenlerin sorun olduğunun bir başka kanıtı olduğunu düşünüyor.

Jannini ve ekibi, gelecekte önyargıyı engellemek için seksüelliğe mahsus olan ayrımcılığı anlamak adına bir adım daha atmayı umut ediyor.

Kaynak: medicaldaily.com

Ciocca G, Jannini E, Lenzi A, et al. Psychoticism, Immature Defense Mechanisms and a Fearful Attachment Style are Associated with Higher Homophobic Attitude. Journal of Sexual Medicine. 2015.

 

4 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Muamer

  Korkum odur ki bir zamanlar normal olan ve sayılan heteroseksüel kişileri yakında hasta ilan edip gerçekte bir hastalık olan homoseksuelliği insanlara dayatmaya çalışmanız olur.
  Homoseksueller size sesleniyorum, toplumun size saygı duymasını ve sizi bu şekilde kabul etmesini istiyorsanız, önce siz topluma karşı biraz saygılı olun, bırakın bu homoseksuellik size özel, sizin özel hayatınızın bir parçası ve tercihi olarak sizde kalsın, kendi içinizde, kendi evinizde / ortamınızda, ya özelinizi kendinize saklayın , bunu bu kadar reklam yaparak ve toplumun bu denli gözüne sokarak toplumu bu şekilde kışkırtmak size bir şey kazandırmaz, nefretten başka, tercihinizden dolayı değil diğer insanlara saygısızlığınızdan dolayı..

 2. 2
  Erhan

  Muammer bey buncaa heteroseksüel aşkı konu alan film, müzik, dizi, reklam vs. varken, sohbet ortamlarınızda heteroseksüel ilişkilerinizden rahatça bahsederken, sevgilinizle el ele dışarıda gezerken, evleneceğinizi ve sevişeceğinizi düğün gibi kutlamalarla, havai fişek gösterileri ile herkese ilan ederken, siz hayatınızı yaşamış ama insanların gözüne sokmamış oluyorsunuz ama eşcinseller hayatlarını tıpkı sizin sahip olduğunuz haklara sahip olarak yaşamak istedğinde gözünüze sokmuş ve size saygısızlık yapmış oluyor öyle mi?

  Tam bir tahammülsüzlük ve kendinden olmayanı ötekileştirme faşizminden başka bir şey yapmamış olmuyorsunuz. Bilginize!

 3. 3
  Gözlük

  Gözünüzü sevdiklerim tutup homoseksüelite zihinsel hastalık belirtisi olabilir diyeceğinize homofobiklik diyorsunuz. Homofobik değilim ancak bu yanlış…

 4. 4
  Cenk

  Homofobik insanlarda saldırgan tavırlar çokça görülebiliyor. Bana kalırsa homofobi öğrenilen bir tutum, aileden, çevreden. Biraz daha irdeleyince bu tip bir ailede ve çevrede yetişen insanların daha problemli olması istisnalar hariç kaçınılmaz, bir nevi domino etkisi. En kültürlü insanlar bile homofobik olabiliyor ki ben buna homofobi değil önyargı diyorum, bunun sebebi; yetiştiriliş tarzı, çevre etkisi. Sistem de kendi içinde sorumsuzsa homofobi kendini çok daha cesur biçimde gösterebiliyor. Bu biraz şizofren insanlara ‘duyduğunuz ve gördüğünüz her şey aslında var’ demek gibi bir şey oluyor.

+ Yorum yap