Hidrojel tedavisi tümörleri hedef alıyor


Tümörlere doğrudan enjekte edilen ve kanser ilacı olan taxol’ü içeren hidrojeller, .doz olarak dört katı daha fazla ve intravenöz (damar içine) taxol enjeksiyonu ile kıyaslandığında tümör gelişimini azaltmada daha etkili olarak tespit edildi.

Taxol (isimli kimyasal madde (yapısı için şu adrese bakınız:, meme, akciğer ve yumurtalık kanserleri dahil olmak üzere pek çok kanser türünü tedavi etmekte kullanılmaktadır. Uygulaması genellikle damar içine her üç haftada bir kere yapılmakta ve gerekli doza ulaşılması birkaç saati bulabilmektedir.

Hidrojellerin kemoterapideki dozlama sıklığını azaltmada büyük potansiyeli vardır. Hidrojeller, kontrollü ve düzenli bir şekilde oldukça eyüksek ilaç yüklemelerine izin verebilmektedir. Ancak, böyle hidrojellerin sentezi karmaşık olup sonunda düşük verimler elde edilmektedir.

Zhimou Yang ve Nankai Üniversitesindeki (Çin) ekip arkadaşları taxol hidrojellerinin sentezini başarıyla daha basit bir hale getirmiştir. Hidrojelleri içinde taxol bileşiği folik asit ile (yapısı için bakınız:) birleşmiş olarak yerleştirilmiş. Folik asit tümörün hedefleme mekanizmasını kolaylaştırıyor, çünkü pek çok kanser hücresinde folik asit alıcıları bulunuyor, böylelikle hidrojeller kanser hücreleri bölgesindeki ester bağı hidrolizi üzerinden taxol yüklemesini uygun şekilde yapabiliyor.

Yang’a göre, geliştirdikleri katı faz peptid sentezi ile folik asit-taxol katılma ürününe yol açacak bir öncül madde, başarılı sentez stratejisinin anahtarı durumunda. Folik asit-taxol katılma ürünleri yalnızca iki adımda hazırlanıyor, verimleri yaklaşık %40 ve karmaşık saflaştırma adımlarına ihtiyaç duymuyor. Bu durum, önceki çalışmalarına göre oldukça iyi bir gelişme, çünkü önceki çalışmada beş adımlı bir sentez ve %10’dan düşük bir verim söz konusu idi.

“Jel formülasyonu yalnızca ilacın uzatılmış salımını mümkün kılmakla kalmıyor, aynı zamanda tümör içinde iletim ve gecikmeyi de sağlıyor”. Bu cümle ABD’deki Chicago Üniversitesi’nde çalışan sentetik biyomalzeme uzmanı Joel Collier‘e ait. Collier, şöyle devam ediyor: “Bu malzemeler için salınım kinetiğini çok iyi kontrol edebildiğimiz için bu strateji çok faydalı olabilir ve hattâ kanser tedavisinin bile ötesine geçebilir”.

Birleşik Krallık’taki Reading Üniversitesi’nde farmakolojik malzemeler üzerine doçent olarak çalışan Vitaliy Khutoryanskiy, konuya şöyle bir yorum getiriyor: “Taxol içeren hidrojeller ilginç. Ancak, tıbbi uygulamalar için tümör hücrelerine yüksek glutatyon seviyeleri ile olduğu yerde (in situ) bir jele çevrilecek sıvı haldeki bir taxol formülasyonunun daha uygun olacağını düşünüyorum”.

Bu yaklaşımı diğer ilaçlara da uyarlayarak ve bulunulan ortamda jel oluşumunu inceleyerek daha ileri araştırmalar yapmak çok uygun olacaktır.

Kaynaklar:

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle