Hayvan davranış araştırmalarındaki son keşifler


Aniden Kaybolma

Hamam böcekleri ve gekolar genellikle evsahipleriyle yarışacak kadar hızlı değillerdir; ancak bilim adamları bu canlıların tehlike anında ninjalarınkini andıran numaralar yaparak gözden kayboldukalrını keşfetmiştir. 6 Haziran’da, PloS ONE dergisinde yayınlanan bir makaleye göre: Bir çıkıntıya doğru koşan hamam böceği ve gekolar hızlarını azaltmazlar, bunun yerine kendilerini çıkıntının kenarına sabitleyerek yüksek hızda çıkıntının altına dğoru salınırlar. Hamam böcekleri bunu arka bacakalrındaki tırnaklarla yaparken gekolar pürüzsüz yüzeylerde yürümelerine olanak veren, ayaklarındaki mikroskobik kıllar aracılığıyla yapar.

California, Berkeley Üniversitesi’ndeki ekip bu keşfi küçük yaratıkların hızlı hareketlerini yavaşlatmada kullanılan özel kameralar kullanarak gerçekleştirmiştir. Bu canlıların hareketleri dijital ortama aktarılmış ve ardından bu modele uygun, aynı yeteneklerde robot yapılması amaçlanmıştır. Ekibin amacı doğadan ilham alarak mümkün olduğunca çevik arama-kurtarma robotları geliştirmektir.

Wired to run

15 Nisan’da, Journal of Experimental Biology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre hepimiz dayanıklı birer atletiz. Arizona  Üniversitesi ve Eckerd College’daki araştırıcılar insan ve köpekleri ayrıca zamanının çoğunu pasif geçiren  feretleri (küçük, etçil memeli) koşu bandına koyarak runner’s high (yüksek performans sonrası memelilerde oluşan mutluluk hissi) seviyelerini ölçtüler.

Koşu bandı öncesi ve sonrasında insan ve köpeklerden alınan kan örnekleri endocannabinoid anandamide (pozitif duyguların göstergesi bir molekül) seviyelerinde yükselme olduğuna işaret etmiştir. Feretlerde ise böyle bir moleküler düzeyde yükseliş görülmemiştir.

Endocannabinoidler beynin ödülleme merkezini aktive eden nörotrasnmitterlerdir (sinir sistemidne haberleşmeyi sağlayan moleküller).  Koşudan sonraki bu yükselme doğal seleksiyonun bazı memelileri bu yönde desteklediğini akla getirmektedir. 

Çalışmacılardan Greg Gerdeman: “anandamide-uyarımlı bu motivasyon, Homo sapiens atalarının hayatta kalma ve üremelerinde çok önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. “.

Vampir Sıçrayan Örümcek Dişileri Erkeklere tercih ediyor

1 Temmuz'da, Journal of Experimental Biology’de yayınlanan bir açlışmaya görre vampir sıçrayıcı örümcek en leziz avları onların antenlerine göre belirliyor. Doğu Afrika’ya özgü bir sıçrayıcı örümcek türü henüz kan emmiş sivrisinekleri yakalayarak dolaylı yoldan omurgalı kanıyla besleniyor. Ayrıca erkek sivrisinekler kan emmeidkleri için daha ebsleyici olan dişileri tercih ediyorlar.

Vücut parçalarıyla örümceği ikna etmeyi test etmek için araştırıcılar ölü erkke ve dişi sineklerin vücut parçalarını kullanarak frankeştayn sivrisinekler ürettiler. Kanla dolu abdomenlerin en dikkat çekici parçalar olması beklenirken sıçrayıcı örümcekler kafası dişi bireyden alınan sinekleri tercih etmişlerdir.

Tohum tüküren fare

Bitkiler kendilerini kimin yiyeceği konusunda çok seçici olabiliyorlar. Current Biology’de 14 Haziran’da yayınlanan bir çalışmaya göre İsrail çölündeki sevimli muhabbetçiçeği  meyvelerini yiyip tohumlarıın yayması için dikenli fareyi diğerlerine tercih ediyor.

Tohum çiğnendiği zaman serbest kalan enzimler meyvedeki toksik bir maddeyi aktive ederek farenin ağzında sıcak hardal tadı oluşmasına sebep olup aniden hayvanın meyve ve tohumları tükürmesine sebep oluyor. Amerikalı ve İsrailli araştırıcılar hardal bombalarını deaktive ettikleri zaman farenin meyve tüketiminin %50 arttığını gözlemlemişler. Bu da bitkinin fareleri etkili bir tohum yayıcı olarak kullandığı anlamına gelmektedir.

Biyolog ve yardımcı yazar Denise Dearing: “Bu küçük farelerin analitik kimya yapmaları gerçekten müthiş!”

Kurnaz kannibalizm?

American Journal of Primatology’da 23 Mayıs’ta yayınlanan bir çalışmaya göre: Radyo etiketli bir dişi boz fare lemurunu arayan ekip onu bulduğunda şaşkına döndü; çünkü dişi lemur erkek bir birey tarafından yenilmekteydi, insan dışındaki primatlarda kurbanın bir erişkin olduğu böyle bir kannibalizm olayı ilk kez kayıtlara geçmiş oldu.

Jüvenil-yamyamlığı gösteren türler arasında şempanzeler, bonobolar, orangutanlar bulunmaktadır. Ancak insan dışındaki diğer primatların ergin bireylere yönelik kannibalizm sergiledikleri ilk defa bu örnekler belgelenmşitir.

Goril bebek konuşması

29 Mayıs’da American Journal of Primatology’de yayınlanan bir çalışmaya göre goriller de tıpkı insanlar gibi yavrularıyla erişkinlerle yaptıklarından farklı iletişim yolları izliyor. Max Planck Evrismel Antropoloji Enstitüsü araştırıcıları anne gorillerin ses yerine daha çok el hareketleri ve yüz ifadeleri kullanarak yavrularıyla iletişim gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ekip benzer davranışları erişkinler arasında da gözlmlediğini belirtirken bunların genç ve yavru bireylerde çok daha yaygın olduğunu belirtti.

Dokunsal jestlerin anne bebek iletişiminde önemli bir yer tuttuğunu da bildiren ekip bunun bebeklerin grup içi iletişimde önemli bir adım olduğunu söyledi. Ekip, bulguların aynı zamanda ebeveyn gorillerin nispeten az yetenekli bebeklerle iletişime daha fazla özen gösterdiklerini de ekledi.

Kaynak: http://the-scientist.com/2012/06/15/behavior-brief-19/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle