Hassas ve sağlam bir melez jel üretildi


Birleşik Krallık'taki bilim adamları, hem hassas, hem de sağlam olan ilk melez jeli üretti.

Jellerle, günlük olarak yiyeceklerde, kozmetiklerde ve tıbbi ilaçlarda karşılaşırız. Bazı jeller çok hassastır – onlara herhangi bir şey olabilir ve bozulurlar. Bazı jeller ise çok dayanıklıdır ve büyük stres altında yaşayabilir . Çoğu kez hassas jel bir uyarıya tepki verdiğinde bozulur, bu nedenle artık ona bir şey yapabileceğiniz bir jel diyemeyiz. Ekibi York Üniversitesi'nde hassas ve dayanıklı jel geliştiren David Smith "Kendi içinde yararlıdır, fakat bunu her zaman istemezsiniz" diyor.

Smith'in jeli agaroz ve değiştirilmiş dibenziliden-D-sorbitol (DBS-CO2H) yapılarının karakteristiklerini akıllıca birleştirerek istenen özellikleri elde ediyor. Jel sentezi, sıcak bir agaroz çözeltisinin soğutulmasıyla başlar – soğuyunca jelin agaroz kısmı oluşur. Daha sonra DBS–CO2H yüksek pH değerinde ilave edilir. DBS–CO2H yüksek pH değerinde jel oluşturmaz, jel sadece sistemin pH değeri düşürüldüğünde meydana gelir. Sonuçta ele geçen şey kuvvetli bir jel olur- agaroz malzemenin genel bütünlüğünü korur – ayrıca , DBS–CO2H sayesinde, dağılımı ve yeniden oluşmayı pH ile tetikleyebilen sahip supramoleküler bir ağ yapısı oluşur.

ABD, Ann Arbor'daki Michigan Üniversitesi'nde araştırmasının bir parçası olarak uyarı-cevap maddeleri geliştiren Anne McNeil, konu hakkında şöyle diyor: "Melez bir polimer/moleküler jel kavramı yeni olmasa da, bu çalışmayı ayıran şey polimer ve moleküler jellerin bağımsız bir şekilde ve farklı tetikleyicilerle (sıcaklığa karşı pH) oluşturulmasıdır". Sonuç olarak, bilim adamları, polimer jel ağı etkilemeden, moleküler jel oluşumunu ve yıkımı tetikleyebileceği görüşünde. "Bu maddelerden ortaya çıkacak yeni uygulamalarını merak ediyorum" diye ekliyor.


Diğer polimer maddenin bütünlüğünü korurken, bir jel ağı yapılabilir ve uyumlu bir biçimde bozulabilir.

ABD, Newark, Delaware Üniversitesi'nde yumuşak madde uzmanı Eric Furst şöyle diyor:

"Benzersiz yollarla jellerin yapılarının ve reolojilerininnin değiştirilmesi, ilaç dağıtımı ya da doku mühendisliği uygulamalarının ortaya çıkması için bu çalışmanın son derece yararlı olabileceğini hayal etmek mümkün" diyor.

Aynı zamanda Smith doku mühendisliğinde kullanılan akıllı jellerin ortaya çıkacağını görüyor ve büyüyen hücreleri desteklerken aynı zamanda hücreler büyüdükçe değişimlere tepki veren bir sistem öngörüyor.

Kaynaklar

D J Cornwell, B O Okesola and D K Smith, Soft Matter, 2013, 9, 8730 (DOI: 10.1039/c3sm51967h)

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/08/ph-responsive-robust-gel

Teşekkür: Bu tercümenin hazırlanmasında lise öğrencisi Kader Başak AKSU'nun katkısı olmuş, tarafımdan düzeltileri yapılmıştır.


Kategoriler+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle