Harvey Zirai Robotu


Harvey zirai robotu olarak da bilinen hasat aracı HV-100, Massachuttes'te kurulmuş firmadaki otomatik zirai araçları içindeki en yeni ürünü.

Harvey, saksıdaki ağaçları ve çalılıkları seraya taşımaya başlayacak. Bunlar, kışta sıkıca birarada destelenir, yazda geniş aralıklarla dizilir ve büyüdükçe tekrar düzenlenilirler. Bir serada yüzlerce hatta binlerce saksı olabileceğini belirten Greg Timboll, zirai teknolojinin ticari gelişiminden sorumlu olan seralarda, her saksının en az beş kere taşınması gerektiğini ve taşıma başı işçilik masrafının iki cent olduğunu belirtiyor. Bu yüzden, robot kullanımı için bir fırsat doğdu.

Akü ile çalışan bu robot, 40 kg ve yaklaşık 10 kg'lık saksıları kaldırması için kıskaçları bulunuyor. Kazaları önlemek için çitle çevrilmek zorunda kalınan diğer endüstri robotlarının yanı sıra, güvenli çalışması için dizayn edilen bu makine ayrıca her hava şartında, gündüz ve gece çok rahat çalışabilir.

Robotun kalitesini yükseltmek için gerekenler araştırılıyor. Bu sayede bu makineler sprey yapabilir, kesip budayabilir ve depo mallarını taşıyabilir hale geldi.

Silent Running filmindeki bahçe robotu

1972'deki Silent Running filminde, Bruce Dern'in bahçesinde kullandığı makineye çok benzemıyormu bu robot? Harvey üreticilerinin, Michael Crichton'sun Runaway filmindeki bitki böceklerini öldüren robotu da bir kenara not etmelerini umuyoruz.

 

Kaynak: http://www.technovelgy.com/ct/Science-Fiction-News.asp?NewsNum=3740

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle