Hamile kadınlar için kimyasal maddelere maruz kalma tavsiyesi


Birleşik Krallık'ın Kraliyet Doğum Uzmanları ve Jinekologları Koleji tarafından yayınlanan ve büyük ilgi uyandıran çalışma, hamile kadınların BPA dahil olmak üzere çevresel olarak yaygın kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmasını önerdiği için büyük eleştirilere uğradı, ancak bu tür maruz kalmaların oluşturacağı risklerin bilinmediği ve büyük olasılıkla “pek çok bebek için gerçekten zararlı olduğunun” öngörülmediğini itiraf ediyor. Bu rapor sağlık profesyonelleri için hazırlanmış bir makale ise de, hamile kadınların diğer şeyler dışında yeni mobilya, boya buharları ve teneke kutu ve plastik kaplarda bulunan yiyeceklerden uzak durmasını önermesi nedeniyle büyük bir medya ilgisi topladı.

Glasgow Üniversitesi'nde görev yapan Michelle Bellingham ve Edinburgh Üniversitesi'nde çalışan Richard Sharpe tarafından hazırlanan raporun giriş kısmında, belgenin hazırlanma amacı “kimyasal korku hikâyeleri” nedeniyle oluşan huzursuzluğun giderilmesi ve kadınların doğru kararların almasını sağlamak olarak gösterildi. Ancak, raporun kendisi böyle bir korku hikâyesi oluşturması nedeniyle eleştirilere uğradı.

York Üniversitesi'nde göre yapan bir kimyager olan David Smith, konu hakkında şöyle diyor:

“Pek çok gazetenin 'kimyasallar' hakkında korku salıcı hikâyeler ürettiği bir çağda, güven veren bilimsel kişilerin, bebeklerinin sağlığı hakkında endişeli olması çok anlaşılabilir olan hamile kadınlar için doğru bilgiler sağlaması son derece önemlidir”.

Smith, YouTube kanalını kullanarak haberlerde kimyasalları tartışıyor ve riskler ile faydalarını anlatıyor. Smith, şöyle ekliyor:

“Kadınlar profesyonel sağlık danışmanlarına açık seçik kanıtlara dayalı doğru ve dengeli bilgiler sağlamaları nedeniyle güveniyor – İngiliz basınının daha az bilgili kısımları gibi davranmamaları kadınlara güven veriyor”

Leeds Üniversitesi'nde çevresel toksikoloji konusunda profesör olarak görev yapan Alastair Hay, “Etrafımızdaki herşey bir kimyasal maddedir” diyor. “Çevredeki kimyasalların konuşulma biçimi hiç yardımcı olmuyor” diyen Hay, Kraliyet Doğum Uzmanları ve Jinekologları Koleji'nin yayınında bir unsurun gözden kaçırıldığı görüşünde. Bellingham ve Sharpe'nin çeşitli çalışmalardan sonuçları derlemesi nedeniyle değil, hangi kanıtın güvenilir olduğunu bulmak için değerlendirme veya eleştiri çalışmasının yapılmadığına dikkat çekiyor. Hay, raporun nedensellik göstermekten çok çağrışımlar üzerinde durduğunu belirtiyor.

Hay, tavsiyenin fetüse zarar verdiği kanıtlanmış olan unsurlardan kaçınılması üzerine odaklanmasını öneriyor, bu unsurları sigara kullanımı, kafein ve alkol kullanımı ve stres gibi diğer faktörler olarak sıralıyor. Hay, “hamile kadınların iyi bir tavsiyeye ihtiyaç duyduğunu” söylüyor. Raporu hazırlayan yazarların suyu bulandırdığını iddia ediyor.

Ancak, Sharpe verdiği bir demeçte, raporun Jinekologlar Koleji tarafından yazarlara teklif edildiğini ve endişeli kadınlar tarafından soru sorulma olasılığı yüksek olan sağlık profesyonellerine yardımcı olması için hazırlandığını altını çizerek belirtmeye çok gayret sarfettiğini söylüyor. Sharpe, “bu kritik bir derleme değil” diyor ve bunun yerine, kadınlar endişeli ise uygulayabilecekleri artalan bilgisini ve basit adımları sağlama girişimi olarak değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. “Şunu söylemeye devam ediyorum, eşim hamile olsaydı (yaygın kimyasallara maruz kalmaktan bahsederek) biz de aynı şeyleri yapacaktık” diyerek sözlerine son veriyor.

 

Kaynak

http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/06/chemical-exposure-advice-pregnant-women-uproar

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle