Hafızamızdaki zaman algısının sorumlusu


Sıklıkla anılarımızın içeriği ve olayların nerede gerçekleştiğinin yanı sıra ne zaman olduğunu; önce ve sonrasında neler yaşandığını da hatırlamamız gerekir. Kaliforniya Üniversitesi’nin Sinirbilim Merkezi’nde yapılan araştırma beynin medial temporal lobunda bulunan hipokampus bölgesinde anıların sıralanarak depo edildiğini kanıtladı.

Hipokampusun hafızada rol oynadığının bilinmesine rağmen bu bölgenin objeleri nasıl betimlendiği bilinmiyordu.

Araştırmacılar, gönüllü katılımcılara aynı ve farklı sıralamalarla resimler gösterip resimler hakkında sorular sorarken nöral aktivitelerini gözlemledi.

Resimler aynı sırayla gösterildiğinde katılımcılar sıradakini tahmin edebiliyordu ve her görüntüye özel hipokampal beyin aktiviteleri gözlemleniyordu. Oysa resimler farklı sırada gösterildiğinde farklı nöral sinyaller algılandı.

Gözlemlenen nöral aktivite hipokampusun hafızadaki rolünün yalnızca görüntünün içeriğine değil durumsal niteliğine de bağlı olduğunu kanıtladı.

Beynin hafızada rol oynadığı bilinen diğer bölümlerinin yalnızca cismin niteliğine dair kayıt yaptığına dair bilgi bulunuyor. Oysa hipokampus anıların genel bağlamda kaydedilmesine olanak vererek geçmişe dair zaman algımızı düzenliyor.

Hipokampusun hafızadaki rolü hakkındaki bu yeni bilginin, hafızanın oluşum biçimi hakkında bilgi vermesinin yanı sıra bazı hafıza problemlerinin anlaşılabilmesine de yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: sciencedaily.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle