Güneş’in yok edici gücü


Güneşin ne kadar büyük fakat bir o kadar da dengeli bir güç olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat doğru koşullar altında bu dengeyi yerinden oynatarak yaratabileceği felaketleri görmek gayet kolay. İşte bu düşünceden yola çıkan Eric Jacqmain “Solar Ölüm Işını” adını verdiği bir düzenek geliştirmiş.

R5800 olarak da isimlendirdiği solar yoğunlaştırıcı düzeneği standart bir fiberglas uydu çanağı üzerine özel hesaplamalarla yerleştirilmiş tam 5800 adet 1 Cm2 genişliğinde küçük aynadan oluşuyor. Açıları doğru şekilde ayarlanan bu aynalar gündüz maruz kaldığımız güneş ışınlarının 5000 katı gücünde bir odak noktası oluşturuyor ve bu alana giren herşey anında alev alıyor. Böyle bir güç çeliği eritmeye, alüminyumu buharlaştırmaya, betonu kaynatmaya, çamuru lava çevirmeye ve organik olan herşeyi anında imha etmeye yetiyor. Yüksekliği 1.75 m olan bu düzeneğin çapı ise sadece 106 cm.

Eric Jacqmain bu görüntüler çekildikten 8 ay sonra bir depoda çıkan yangında yok olan düzeneğin yerine şu anda tam 26.000 aynadan oluşan yeni bir düzenek hazırladığını ve R23K adını vereceği bu düzeneğin güneşin tam 10.000 katı gücünde olacağını söylüyor.

 

4 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 3
    ömer

    benim anlamadım enerji yok olmaz yoktan var olmaz (yani değişir) yasasında yokla çıkarsak bu kadar enerji nereden geliyor? madem oluyor neden elektrik elde etmede kullanmıyorlar

+ Yorum yap