Güneşin en kızgın üç yılı


NASA içerisindeki Solar Dynamics Observatory adlı bölüm Güneş’in 11 yıllık solar döngüsü içerisindeki en aktif  dönemini yani üç yıl süren solar maksimum evresini gözlemleyerek bu görüntüleri içeren bir video yayınladı. Üç yıllık dönemin her gününün iki fotoğraf eşliğinde kaydedildiği videoyu aşağıda hızlandırılmış bir şekilde izleyebilirsiniz.

Bu görüntüler SDO’nun Atmosferik Görüntüleme Merkezi’nin her 12 saniyede bir 10 farklı dalga boyunda çektiği karelerden 171 angstromluk dalga boyuna sahip olanları seçilerek oluşturuldu. Solar maddeyi 600.000 kelvin derecesinde gösterebilen ve oldukça yüksek bir ultraviyole aralığına sahip olan bu dalga boyu yardımıyla Güneş’in 25 günlük döngüsünü ve üç yıl boyunca solar aktivitesinin ne kadar arttığını açıkça görebilirsiniz.

Üstteki görüntü 16 Nisan 2012 ile 15 Nisan 2013 arasında çekilmiş 25 adet fotoğrafın birleştirilmesi sonucunda oluşturulmuş. 171 angstromluk dalga boyu kullanılan görüntüde solar döngü sırasında en aktif olan bölgeler rahatlıkla görülebiliyor.

Video süresince Güneş’in farkedilir bir şekilde büyüyüp küçüldüğünü görebilirsiniz. Bu, SDO’nun uzay mekiği ile Güneş arasındaki uzaklığın zamanla değişiyor olmasından kaynaklanıyor. Fakat SDO uzay mekiğinin Dünya yörüngesi etrafında 11.065 km/saat hızla, Dünya’nın ise Güneş yörüngesi etrafında 107.925 km/saat hızla döndüğünü düşünürsek görüntüler yine de oldukça tutarlı ve dengeli görünüyor.

Böyle bir denge en yakın yıldızımızla ilgili bilgiler almak için SDO’yu kullanan bilim insanları için oldukça gerekli. Çünkü bu görüntüler düzenli olarak gelişen solar ışımaları ve taçsı Güneş püskürmelerini açıkça görebilmemizi sağlıyor. Bu olaylar Dünya’ya doğru radyasyon ve solar madde gönderilmesine ve dolayısıyla uzaydaki uydularımızda girişime ve parazite neden olabiliyor. Güneşin bu vahşi dansını sürekli izleyen SDO ise bilim adamlarının uzaydaki hava durumunu tahmin edebilme yeteneğini geliştirerek bu büyük patlamaların arkasındaki gerçek nedenleri bulma yolunda yardımcı olmaya devam ediyor.

 

Kaynak: nasa.gov

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle