Güneş küreleri ile bulutlu günlerde bile güneş enerjisi


Güneş enerjisi küreleri ile güneş enerjisinden yaklaşık %50 daha fazla yararlanılabilecek.

Yaklaşık altı yıl önce gelecek bilimci Ray Kurweil, 20 yıl içerisinde güneş enerjisi teknolojisinin dünyanın tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek noktaya geleceğini öngörmüştü. İnsanların yalnızca bir yıl içerisinde harcadığı enerjiyi dünyanın bir saat içerisinde alacağı düşünüldüğünde Kurwell’in bu tahmini çok da imkansız değil. Ama artık, bu tahminin en hararetli destekçileri bile bu parlak vizyonu finanse etmeye gönüllü değil.

Alman mimar André Broessel, güneş enerjisinin verimini arttırmak için yeni bir model geliştirdi. Küre şeklinde tasarlanan bu model ile güneş enerjisinin daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Geliştirdiği Betaray konsepti diğer sistemler gibi güneş ışığını topladığı için güneş enerjisi sistemi için devrim sayılamaz ama yararlı bir adım olduğu kesin. Dev küre sayesinde, ayın meydana çıktığı gri gökyüzünde veya bulutlu bir günde bile dağınık güneş ışığı konsantrelerini toplamak mümkün.

Broessel, küre şeklindeki lenslerin güneş verimliliğini yüzde 50 oranında artıracağını düşünüyor. Güneş sistemlerindeki en zor kısmın karbon hücresi üretmek olduğunu söyleyen Broessel, kötü hava şartlarında güneşin en iyi pozisyonu yakalanmış olsa bile enerji üretiminin çok az olacağını dile getirdi.

Güneş ışığını toplayan, yoğunlaştıran güçlü bir lens ile çalışarak yüzde 30 verimlilik Betaray, üzerine vuran ışık seviyesini en üst seviyeye çıkarmak için güneşi takip ediyor. Ayrıca, sabit fotovoltaik panellere oranla döner çift eksenli güneş izleme olanağını kullanarak yüzde 70 daha fazla güneş enerjisi topluyor. Bu oran, piyasadaki en verimli Fotovoltaik Enerji sistemleri ile eşit düzeydedir.

ACE adlı güneş enerjisi geliştirme firmasında görev yapan Juris Kalejs, Betaray adlı modelin tüketici için çok kullanışlı olacağını dile getirirken bazı dezavantajları olabileceğini de dile getiren Kalejs Discovery News’teki röportajında, “sistemi kurmanın zor olacağını ve çok para gerektirdiğini de” söyledi.

Şimdilik geliştirme aşamasında olan sistemi için Broessel, üç yıl içerisinde finansman bulacağını düşünüyor. Yoksa tüm Avrupa’nın haberdar olduğu bu proje kısa zaman içerisinde patentini almazsa herkes tarafından kullanılabilecek açık bir kaynak haline gelecek.

 

Kaynak: smithsonianmag.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle