Güneş ışığında en iyi görünürlük hangi telefonda?


Güneş ışığından kaynaklanan ekran yansıması sadece cep telefonlarında değil, bilgisayar monitörleri ve taşınabilir diğer cihazlar için bir sorun. Ancak özellikle dışarıda kullandığımız cep telefonlarında yansıma, bazen ciddi sorunlar yaratabilir. Ekran kalibrasyonu ve görüntü kalitesi için endüstriyel standartlar belirleyen Display Mate'in yaptığı araştırmaya göre güneş yansımasına karşı ekranı en iyi sonuç veren cep telefonu modeli Nokia Lumia 900.

Nokia'nın geliştirdiği Clear Black teknolojisini kullanan Lumia 900, 395 cd/m2'lik parlaklık sunan bir AMOLED ekrana sahip. Bu özelliği ile 541 cd/m2'lik parlaklık değeri sunan iPhone 4'ün gerisinde kalıyor. Ancak % 4,4'lük bir yansıtma oranına sahip olduğu için %7 yansıtma oranına sahip rakibine göre güneş ışığına karşı daha iyi bir görülebilirlik sunuyor.

Samsung Galaxy S'in sahip olduğu Super AMOLED ekran da aynı Nokia Lumia 900 gibi % 4,4'lük bir yansıtma oranına sahip olsa da, 354 cd/m2 parlaklık değeri ile akıllı telefonlar arasında ikinci sırada yer alıyor. İPhone 4 ise bu anlamda her iki modelin de arkasında kalıyor.

Aynı araştırmaya göre tabletler arasındaki en başarılı sonuçları 464 cd/m2 parlaklık ve % 8,2'lik yansıtma değeri ile Samsung Galaxy Tab 10.1 sunuyor.

Aşağıdaki videoda ise Nokia'nın Clear Black teknolojini kullanan E7 modelinin dış ortamda, güneş ışığı altında nasıl sonuç verdiğini görüyoruz.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle