Güdümlü füzeler nasıl çalışır?


Tomahawk Güdümlü Füzesi – Birleşmiş Milletler Ordusu

Obama yönetiminin Suriye'ye nasıl bir askeri müdahale düzenleyeceğini tartıştığımız şu günlerde en olası seçeneğin önceden belirlenmiş askeri bölgelere ve devlet kurumlarına yapılacak güdümlü füze saldırıları olacağı düşünülüyor. Bu hedefler arasında başkanlık sarayı ve kimyasal mühimmatların olduğu iddia edilen tesisler de yer alıyor. Peki bu füzeler nasıl çalışıyor?

Güdümlü füzeler çok hızlı ve yeryüzüne neredeyse paralel bir şekilde hareket eden yönlendirilmiş bombalardır. Normal füzelerden ve insansız hava araçlarından farkları ise çok uzak mesafelere gidebilmeleri ve onları yöneten herhangi bir pilotun bulunmamasıdır. Daha önceden ayarlanmış rotalar dahilinde yol alırlar ve sadece bir defa kullanılabilirler. İlk güdümlü füzeyi Almanya İkinci Dünya Savaşı'nda Londra'ya karşı kullanmıştır. Önce Vergeltung sonra da V-1s adını verdikleri bu füzenin tasarımındaki temel düşünce ise daha önce de belirttiğimiz gibi çok uzak mesafelerdeki hedeflere dahi herhangi bir pilota ihtiyaç duyulmadan saldırılabilmesi olmuştur.

Londra İmparatorluk Savaş Müzesi'ndeki V-1 füzesi. Bu füzeler üretilen ilk güdümlü füzelerdir.

Bütün güdümlü füzeler bir dahili yönlendirme sistemine sahiptir. Amerikan donanmasının 1984’ten beri kullandığı  Tomahawk füzeleri de “Arazi Çevre Eşlemesi” denilen bir sistem kullanıyor. Bu sistemde bir altimetre ve eylemsizlik dedektörü uçuş rotasını önceden yüklenmiş bir eşyükselti haritası ile karşılaştırarak füzeye sürekli yön veriyor. Tomahawk’ların daha güncel versiyonları GPS de kullanabiliyor.

Bütün güdümlü füzeler genel olarak aynı fiziksel parçalara sahipler. Bunlar genellikle füzenin havada yol almasını sağlayan hava girişine sahip bir jet motoru, yakıt tankı ve savaş başlığı ya da patlayıcı bölme oluyor. Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz güdümlü füze nükleer savaş başlıkları taşımak için dizayn edilmiş fakat savaşlarda kullanılan çoğu füze konvansiyonel ve nükleer olmayan patlayıcılar kullanıyor. Güdümlü füzeler uçaklar, denizaltılar, gemiler veya fırlatma platformları yardımıyla ateşlenebiliyor ve Amerika haricinde 70 ülkenin güdümlü füzelere sahip olduğu biliniyor.


Snark Missile: Soğuk savaş zamanında kullanılan bir güdümlü füze.

Tomahawk füzelerinin gerçekten başarılı silahlar olduğu düşünülse de yetersiz kaldıkları noktalar da var. Bunlardan ilki uçuş rotalarının tahmin edilebilir olması. Yönlendirme sistemlerinin özellikle çöller üzerinde tüm yüzeyin aynı olmasından dolayı çok verimli çalışamaması nedeniyle füzenin bütün çöl boyunca neredeyse düz bir rotada hareket etmesi onu savunmasız bırakabiliyor. İkinci problem arazi takibi ve yönlendirme sisteminin ayarlanması sırasında istihbarat verilerini toplama ve planlama aşamasının beklenenden daha fazla zaman alması olarak görülüyor. Örneğin bir Tomahawk’ın kullanılması için öncelikle ilgili istihbarat birimlerinden görev için gereken hedef bilgisinin alınması gerekiyor. Üçüncü bir kısıtlama ise Tomahawk’ların zırhlı ve güçlü hedeflere yeteri kadar zarar veremiyor oluşu. Çünkü 450 kg’lık savaş başlığı ve füzenin hedefi vurduğundaki kinetik enerjisi zırhlı hedefler karşısında yeteri kadar zarar verici olmayabiliyor. Son kısıtlama ise Tomahawk’lar hareket eden hedeflere zarar veremiyor oluşu. Bunun nedeni belirli bir hedefe değil yeryüzündeki bir alana kilitlenmiş olmaları. Bu nedenle hareketli hedefler daha görev belirlenirken veya füze havadayken yer değiştirerek saldırıdan kaçabiliyorlar.


Advanced Cruise Missile: Emekli edilmiş olan bu füze radarlara yakalanmadan nükleer savaş başlıkları taşıyabiliyor.

Bir güdümlü füzenin amacının 450 kg’lık kuvvetli patlayıcıyı nokta atışı ile belirlenen hedefe ulaştırmak olduğunu ve her bir füzenin yaklaşık 500.000$ ile 1.000.000$’a mal olduğunu düşünürsek füzelerin böyle bir paketin ulaştırılması için ne kadar pahalı bir yol olduğunu ve savaşların maliyetini daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum.

Kaynak: popsci.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle