Görünmezlik için yeni bir yöntem geliştirildi


Duke Üniversitesi fen bilimcileri David Smith ile Nathan Landy, görünmezlikle ilgili mükemmel bir başarı yakaladılar. Görünmezlik, araştırmacıların yıllardır üzerinde çalıştığı bir konuydu. Bugüne kadar, her testte biraz ışık geri yansımıştı ve sadece kısmen görünmez olan nesneyi ortaya çıkarmıştı.

Smith ve Landy, yukarıda gösterilen baklava dilimi şeklindeki  gizleme cihazının yardımıyla mikrodalgalara tamamen görünmez olan santimetre ölçeği bir silindir yaptılar. Işık geri yansımak yerine gizleme cihazının kenarlarından geçmişti, bu etki izleyicinin durduğu yere de bağlıydı.

Smith, BBC kanalına yaptığı açıklamada "Bu, Alice Harikalar Diyarında filmindeki kart insanlara benzıyor. Eğer  bir tarafa dönerlerse onları göremezsiniz ama diğer yönden baktığınızda onları net olarak görebilirsiniz" dedi..

Dönüşüm optiğinin konsepti  2006 yılında Londra'daki  Imperial kolejindeki John Pendry'nin yanı sıra, Smith ve başka bir Duke Üniversitesi araştırmacısı David Schuring  tarafından tanıtıldıç Profesör Smith, BBC kanalına yaptığı bir başka açıklamada "Bizim tecrübemiz, ilk görünmezlik olayını ele alarak, dönüşümün gerçekten oluşturup, size mükemmel görünmezliği yaşatabilmeyi sağladı’’ dedi.

Gizleme cihazı sizi ya da beni görünmez yapmayı sağlamıyorsa yararı nedir peki? Bu cihaz radar, iletişim ve mikrodalga ile ilgili herhangi bir konuda avantaj sağlıyor. Bunların herhangi biri olmasa da, duvarınızda asılı durması sizcede çok hoş değil mi?
 

Kaynak: http://dvice.com/archives/2012/11/perfect-invisib.php

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle