Görünmeyen Ekonomist (The Undercover Economist)


İçtiğiniz kahvenin maliyeti ne kadar, bunun ne kadarı kime gidiyor, az bulunurluğun gücü, farklı fiyatlandırma stratejileri gibi konulara değinen Tim Harford, bilinçli bir tüketici olmamız için bilmemiz gerekenleri anlatıyor.

Bu kitap, geleneksel ekonomi kitaplarının aksine, sıradan bir insanın anlayabileceği şekilde yazılmış bir popüler ekonomi kitabı. Kitabın bazı bölümleri gerçekten oldukça merak uyandırıcı ve bilinçlendirici, bazı bölümleri ise biraz sıkıcı.

En çok satanlar listesinde kendine yer bulan kitabın son bölümünde Çin'in nasıl kalkındığına uzunca değiniliyor.

Tim Harford'un kitapta indirim stratejisine değindiği bölümden kısa bir alıntı yapıyorum:

 

"Diğer çok yaygın fiyatlandırma stratejilerinden biri kampanya satışıdır. Yüzlerce malın olduğu bütün bir mağaza dolusu indirimli satış görmeye o kadar alışmışız ki durup kendimize mağazaların bunu neden yaptığını sormuyoruz bile. Bu konuda iyice düşünürseniz fiyat belirlemek için oldukça zor bir yol olduğunu anlarsınız. İndirimin etkisi, mağazanın talep ettiği ortalama fiyatın düşmesidir. Fakat fiyatlarınızın çoğunu yıl boyunca %5 indirmek varken, yılda iki kere %30 indirmek niye? Fiyat değiştirmek mağazalar için çok zahmetli bir iştir çünkü etiketlerini ve reklamlarını değiştirmek zorundadırlar, o zaman işleri karıştırma sıkıntısına girmelerinin nedeni ne?

Açıklamalardan biri, indirimin kendi kendini hedeflemenin etkili bir türü olmasıdır. Eğer bazı müşteriler iyi bir indirim bulmak için dolaşıyorsa ve bazı müşteriler dolaşmıyorsa, mağazalar için en iyisi sadık (ya da tembel) müşterilerinden almak üzere yüksek fiyatlara ya da indirim avcılarını çekmek için düşük fiyatlara sahip olmaktır."

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle