Google’ın kontakt lenslerleri ile Terminator görüşüne hazırlanın


Google icat ettiği yeni akıllı kontakt lens ile birlikte yeniliklerine devam ediyor. Lense yerleştirilmiş kamera, görüşü engellemeden odak noktayı takip ediyor ve sayısız mükemmel uygulama sunuyor. Bunlar görme engelli ve görme bozukluğu olan insanlar için biyonik göz sisteminden, tehlike algılama sistemlerine, yüz tanıma, insanüstü teleskopik ve gece görüşü gibi uygulamalara kadar uzanıyor.

Bu yeni akıllı kontakt lensin sahip olduğu donanımı özetleyecek olursak: göz bebeğinin altına yerleştirilmiş küçük bir CMOS kamerası, kontrol devresi ve gücü wireless olarak sağlayan bir sistem içeriyor. Görüntüleme sistemi dediğimizde ışığı absorbe etmenin gerektiğini biliyoruz. Bu, sistemin şeffaf olamayacağını açıklıyor; ama büyük olasılıkla bu durum iris rengimizle uyuşan renkler sağlanarak aşılabilecektir.

Hayal edebileceğiniz gibi lenslerinize yerleştirilmiş iki kamerayla sahip olabileceğiniz uygulamalar etkileyici olabilir. Görüntüyü işleme adına sahip olduğunuz lensler üzerinden belki pek bir yere varamayabiliriz; ama bilgilerin yakındaki bir akıllı telefona ya da Google Glass gibi bir diğer işlevsel görüntüleme sistemine gönderdiğimizi düşünürsek etkileyici bir sonuç ortaya çıkabilir. Düşünün ki trafiktesiniz fakat normal görüşe sahip insanlardan bir farkınız var, trafiğin yoğunluğuyla ilgili anında uyarılabiliyorsunuz ve yolunuzu değiştirebiliyorsunuz. Diğer ilgi çekici olasılıklar ise yüz tanıma sistemi ve insanüstüne yaklaşmayı sağlayan dijital olarak yakınlaşma ve kızılötesi gece görüşü gibi özellikler.

Tıbbi ve tüketici odaklı uygulamalarının dışında polislerinde bu lenslerle donatıldığını düşünsenize? Kalabalık içindeki suçluyu kolaylıkla yakalayabilmekle kalmayıp bir ceketin altında gizlenmiş olan silahı yalnızca yaratacağı kabarıklığı ayırt ederek fark edebilirler. Bunun daha da ötesinde bu teknolojinin savaş alanında kullanıldığını düşünün; herhangi bir saldırıda uyarılabilen, dumanın ötesini görebilen askerler ve uzaklığı çabucak ayarlayıp verimli atış yapabilen keskin nişancılar.

Google X skunkworks Laboratuvarı'ndan çıkan icat için patent 2012 yılında hazırlandı ve US PTO tarafından yakın zamanda yayınlandı. Bu yılın başında Google üzerinde çalıştıkları yeni akıllı kontakt lensi duyurmuştu; lensin amacı gözyaşı sayesinde şeker hastalarına gerçek zamanlı glikoz seviyelerini gösterebilmekti. Şimdilik şunu söyleyebiliriz ki günlük hayatta kullanım amaçlı her iki versiyon için de denemeye yönelik bir zaman çizelgesi yok. Bir gerçek varsa o da bu teknolojilerin üretilmesinin çok yakın bir zamanda olacağı. 2011'de laboratuvar ortamında led ekrana sahip bir akıllı kontakt lens denenmişti.

Daha ayrıntılı bakacak olursak teknolojinin güç kaynağı gibi bazı konularda düşünülmesi gereken noktaları var. Öncelikle herhangi bir pil için yer bulunmuor; bu yüzden de enerjinin wireless dalgalarıyla sağlanması gerekiyor.Tartışma ise böylesi bir organ için bu seçimin akıllıca olup olmayacağı? Elbet bu sorunun da üzerinden gelinecektir; ancak problemler çözülene dek lensler için birkaç yılın daha laboratuvarlarda geçmesi gerekiyor gibi gözüküyor. Ardından hepimizi yeni bir bakış açısı bekleyeceği ise kesin. Kim bilir, belki de ileride akıllı telefonlar kadar hızlı bir şekilde hayatımızın parçası olan kontakt lensler üzerine konuşuyor oluruz.

Kaynak: extremetech.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle