Google SEO


SEO (Search Engine Optimization), yani Türkçesi ile arama motoru optimizasyonu, arama sonuçlarında web sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlayan yöntemlere verilen isim. Arama motoru optimizasyonu artık başlı başına bir uzmanlık dalı haline gelirken, bu amaçla verilen hizmetler de artık yeni bir sektör kolu durumuna geldi.

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin belli bir arama motorunun önem verdiği kriterlere uygun özelliklerle donatılması ve site arama performansını artırıcı yöntemlerin uygulanması ile gerçekleşiyor.

Şu an İnternet arama motorları arasında en ünlüsü ve pazarın hakimi konumundaki Google için yapılacak optimizasyon, aslında tüm arama motoru optimizasyonu kavramını içine alacak kadar geniş. Ben de bu yazımda sizlere Google SEO yöntemlerinden bahsedeceğim.

Öncelikle yeni bir web sitesi oluşturduysanız, sitenizi Google’a kaydettirmeniz gerekmektedir. Buradaki bağlantıdan site adresinizi Google’a gönderebilirsiniz.

Ayrıca XML site haritası dosyası oluşturup yollamanız da, sitenizde normal tarama ile keşfedilemeyecek içeriklerin dahi Google tarafından taranabilmesine yardımcı olur.

Siteniz Google tarafından indekslendikten sonra, sitenizin içerik genişliğine ve içeriğin güncellenme sıklığına göre Googlebot’lar tarafından periyodik olarak taranır.

Google üzerinde herhangi bir arama yaptığınızda aramanızla ilgili en alakalı sonuçlar listelenir. Bu alaka düzeyi 200’ü aşkın kriterle belirlenir. Pagerank de bu kriterlerden biridir. Bir sitenin Pagerank değeri, başka sitelerden sizin sitenize verilen bağlantıların sayısı ve niteliği dikkate alınarak belirlenir. Buna detaylı olarak daha sonra değineceğiz.

Yarım saniyeden az süren bir Google sorgusunda aşağıdaki süreçler gerçekleşmektedir.

Google’da yer almaya başlayan, yani indekslenen sitemizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için arama motoru optimizasyonu yapmamız gerekir.

Eğer sitenizi kendiniz geliştiriyorsanız, SEO kuralları ve ipuçlarından yararlanarak kendi optimizasyonunuzu yapabilir veya bu konuda uzmanlaşmış kişi ve firmalardan yardım alabilirsiniz. Ancak bu kişi ve firmaların SEO konusunda gerçekten iyi olduklarına emin olmanız gerekir.

Google, Adwords reklamları dışında kalan organik sonuçlara müdahale etmemektedir. Bu yüzden Google’da ilk sırayı kimse garanti edemez. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda var.

Google SEO konusunda, Google’un sunduğu aşağıdaki bağlantılarda yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Google Arama Motoru Optimizasyon Başlangıç Rehberi‘nde yer alan konu başlıklarını tek tek ele alacağım.

 • Sayfa başlıklarını sayfa başlık etiketlerinde kullanmak
 • Tanımlama (description) meta etiketi kullanmak
 • URL yapısını geliştirmek
 • Sitede gezinmeyi kolaylaştırmak
 • Kaliteli içerik ve hizmet sunmak
 • Daha iyi bağlantı metinleri kullanmak
 • Görsel kullanımını optimize etmek
 • Uygun başlık şekillendirme etiketleri kullanmak
 • robots.txt dosyasını etkili kullanmak
 • Bağlantılar için nofollow kullanmak
 • Mobil siteleri Google’a bildirmek
 • Mobil cihaz kullanıcılarına doğru bir şekilde rehberlik etmek
 • Sitenizi doğru şekilde tanıtmak
 • Ücretsiz web yöneticisi araçlarından yararlanmak

Sayfa başlıklarını sayfa başlık etiketlerinde kullanmak

Bir site başlığı, kullanıcılara ve arama motorlarına sitenizin özellikle hangi konu veya konularla alakalı olduğunu söyler. Sözünü ettiğimiz başlık, html kodlarındaki <head> tagları içinde bulunan <title> tagları içine yazılan başlıktır.

 

Bu başlık tarayıcınızın sol üst kısmında görünür.

Her sayfada farklı ve içeriğe özel başlık kullanmak, Google’da bulunur olmak için daha etkili bir yöntemdir.

Başlıklar kısa ve açıklayıcı olmalı, içerikle alakasız anahtar kelimeler barındırmamalıdır.

Adsız, Yeni Sayfa gibi anlamsız, içerikle alakasız başlıklar kullanılmamalıdır.

Tanımlama (description) meta etiketi kullanmak

<head> tagları içinde bir meta tagı olarak kullanılan description, sitenizin ne hakkında olduğuna dair arama motorlarına bilgi verir.

Sayfa başlığı bir kaç kelimeden veya kısa bir cümleden oluşabilir ancak açıklama kısmında bir iki cümle veya kısa bir paragraf da kulllanabilirsiniz.

description meta etiketi mutlaka sitenizin içeriği ile ilgili bilgi içermeli, “Bu bir websitesidir” gibi genel ifadeler yer almamalı, sadece anahtar kelimelerden oluşmamalı ve site içeriğindeki bir sayfadan kopyala-yapıştır olmamalıdır.

Ayrıca tüm site sayfalarında aynı açıklamayı kullanmak yerine içeriği farklı olan sayfalarda farklı açıklama kullanmak daha etkili olacaktır.

URL yapısını geliştirmek

Sitenizde açıklayıcı kategori ve dosya isimleri oluşturmak, sadece sitenizi daha düzenli hale getirmez, aynı zamanda sayfa ve dosyalarınızın arama motorları tarafından daha iyi taranmasını ve ön sıralarda yer almasını sağlar.

Sitenizdeki URL yapısında şunları yapmaktan kaçınmalısınız:

 

 • Uzun, anlaşılmayan ve oturum ID’leri içeren bağlantı isimleri kullanmak

 • sayfa1.html gibi genel, içerik hakkında hiç bir fikir vermeyen isimlendirme yapmak

 • Gereksiz yere tekrarlayan kelimeler içeren bağlantılar kullanmak

 • /klasor1/klasor2/klasor3/klasor4/ gibi gereksiz yere derinleşen klasör yapısı kullanmak

 • İçerikle alakası olmayan klasör isimleri kullanmak
 • altdomain ve domain bağlantılarının aynı sayfaya ulaşması
 • Bağlantılarda www içeren ve içermeyen bağlantı adreslerini bir arada kullanmak
 • Tamamı büyük harften oluşan bağlantı isimleri kullanmak (Kullanıcıların çoğunun küçük harfli bağlantılar beklediğini ve daha iyisinin bu olduğunu göz önünde bulundurun)

Sitede gezinmeyi kolaylaştırmak

Belli bir hiyerarşi içeren bir site dolaşımı oluşturmak ve site içeriğini gereğinden fazla parçalara ayırarak derinleştirmemek, yani tıklama sayısını gereksiz yere artırmamak, dolaşımı kolay bir sitenin en önemli özelliklerinden biridir.

Bir web sitesinde, dolaşım esnasında sitenin neresinde olduğunuzu gösteren ve breadcrumbs, Türkçesi ile ekmek kırıntısı olarak ifade edilen hiyerarşik site yolu yapısını kullanmak da site dolaşımını oldukça kullanışlı hale getirecektir.

Sitedeki bağlantılar mümkünse metin bazlı (text) bağlantı olmalı.

Görsellere de bağlantı verebilirsiniz ancak bunu site genelinde çok yaygın olarak kullanmamanız tavsiye edilir.

Flash animasyon ve JavaScript içeren bağlantılar ise çeşitli aygıtlarda (iPhone, iPad vb.) çok düzgün çalışmayabilir. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurmak lazım.

Kategorilere göre ayrılmış ve kırık bağlantılar içermeyen bir HTML site haritası hazırlamanız da site dolaşımını kolaylaştırmada katkıda bulunacaktır.

XML site haritası dosyası oluşturmak da arama motorlarının içeriğinizi keşfetmesini kolaylaştıracaktır. Özellikle binlerce sayfa içeriği olan siteler için XML site haritası oluşturmak oldukça faydalıdır.

Kullanıcıların, sitenizdeki bağlantının bir bölümünü silerek farklı bir bölüme ulaşmaya çalışması durumunda ne olacağını dikkate alın. Örneğin www.bilim.org/2011/yeni.html sayfasına giden bir kullanıcı, buradaki bağlantının sonunda yer alan dosya ismini silebilir ve www.bilim.org/2011/ klasörüne erişmeye çalışabilir. Bu durumda belli bir sayfaya mı yönlendireceksiniz, yoksa bulunmayan sayfa (404 sayfası) seçeneğine mi yönlendireceksiniz, bunu en baştan dikkate almanız gerekir. Biz http://www.bilim.org olarak bulunamayan herhangi bir sayfa yerine site ana sayfasına yönlendirmeyi tercih ettik.

Dolaşımı kolay bir site oluşturmanın bir başka öğesi de 404 sayfaları oluşturmaktır. Kırık bağlantılar veya sitenizde olmayan bir sayfaya erişme esnasında karşınıza gelen 404 hata sayfaları, sitenizin geri kalanı ile tutarlı bir tasarıma sahip olmalı ve 404, sayfa bulunamadı gibi çok basit açıklamalardan biraz daha fazlasını içermelidir. Bu sayfaya bir şekilde gelen kullanıcı, dolaşımdaki bir önceki başarılı bağlantısına veya belirli bir sayfaya dönerek dolaşıma devam edebilmelidir.

Kaliteli içerik ve hizmet sunmak

İlgi uyandırıcı, özgün ve güncel bir içerik veya hizmet sunmak, burada anlatılan diğer unsurlardan çok daha etkilidir. İyi içeriğe sahip siteler, kullanıcının siteye girmesinin yanı sıra başkalarının girmek istemesine de yol açar. Bunlar blog gönderileri, sosyal medya hizmetleri, eposta, forumlar ve diğer İnternet unsurları ile gerçekleşebilir.

Okunması kolay metinler oluşturmalısınız. Dilbilgisi ve yazım hataları içeren metinler oluşturmak, hem kullanıcılar, hem de arama motorları için anlaşılmaz olacaktır. Başlık, alt başlık, paragraf içermeyen uzun metin blokları eklemek de içeriğinizin okunmasını zorlaştıracaktır.

Güncel ve özgün bir içerik sunmaya özen gösterin. Aynı içeriği kopyalayarak tekrar tekrar sunmak, kullanıcılara çok fazla fayda sağlamayacaktır.

İlgi çekici, özgün ve farklı içerik oluşturacak kaynak ve ekip her sitede bulunmayacaktır. Diğer sitelerin sunmadığı bu ayrıcalıklı içerik ve hizmetleri sunmak da içeriğinizin kalitesini artırır.

Kullanıcılar tarafından görünmeyen ancak arama motorları tarafından taranan gizli metin kullanmak, arama motorlarını kandırmaya çalışmanın bir yoludur, ancak bunlar da Google tarafından farkedilebilir. Bu yüzden bu tür yöntemler denemeyin.

Daha iyi bağlantı metinleri kullanmak

Sitenizde kullanacağınız bağlantı metinlerinde “sayfa”, “yazı” ve “buraya tıklayın” gibi ifadeler kullanmak yerine açıklayıcı ve konu ile alakalı metinler eklemeye özen gösterin.

Sayfa url’lerini kullanmayın, ancak site adreslerinin tanıtıldığı bir bağlantı istisna sayılabilir.

Uzun cümle ve paragraf gibi uzun metin bloklarına bağlantı vermekten kaçının.

Bağlantıların ayırt edilebilir olmasını sağlayın. Yazı ve bağlantılarda aynı css biçimlendirmesini kullanmayın. Bu, sitenizin kullanışlılığı açısından çok önemli bir detaydır.

Arama motorlarını hedefleyen ve içerisinde gereksiz anahtar kelimeleri barındıran bağlantılar vermekten kaçının.

Görsel kullanımını optimize etmek

Görsellerinizi farklı klasörlerde barındırmak yerine sadece kendilerine ait bir klasörde bulundurun.

Sitenizde kullanacağız görsellerde kısa, açıklayıcı isimlendirme yapın, 1.jpg, resim.jpg gibi isimlendirmelerden kaçının.

Görsellerde alt açıklama metni girin. Böylece görselleriniz hakkında hem kullanıcıya hem de arama motoruna bilgi vermiş olursunuz. Özellikle görselleri bağlantı olarak kullandığınız durumlarda alt bilgisinin girilmesi önemlidir. Bu bilgi, text bağlantılardaki metnin gördüğü işlevi görür.

Alt metinlerinde gereksiz anahtar kelimeler kullanmayın, bunlar spam olarak algılanabilir.

Görselleriniz için, XML site haritası yapısına benzeyen bir site haritası hazırlamanız halinde, Googlebot’ların tarama esnasında daha fazla bilgi almasını sağlarsınız.

Site Haritasına görsel bilgileri ekleme

Uygun başlık şekillendirme etiketleri kullanmak

Sayfa içerisinde <h1> ve <h6> arasındaki başlıklandırma html etiketlerini doğru olarak kullanmak, kullanıcılar için görsel bir kolaylık sağladığı gibi sitenin hiyerarşik yapısının da anlaşılmasını kolaylaştırır. Bu yüzden sayfa içerisinde gereksiz başlık biçimlendirme etiketi kullanımından kaçının.

robots.txt dosyasını etkili kullanmak

robot.txt dosyası, arama motorlarının botlarına sitenizin hangi bölümlerine ve sayfalarına erişip erişmeyeceğini belirten, yani arama sonuçlarında çıkmasını istemediğiniz sayfa ve bölümlerin indekslemesini engelleyen bir dosyadır.

Bu dosya mutlaka robots.txt olarak adlandırılmalı ve sitenin kök dizininde bulunmalıdır. Ancak bir alt alanadı (subdomain) kullanıyorsanız ve bu alt alanadının altındaki bölümlerden bazılarını kısıtlamak istiyorsanız, burası için ayrı bir robot.txt dosyası oluşturmalısınız.

Google Web Yöneticisi Araçları, robot.txt dosyası oluşturmanıza yardımcı olacak bir oluşturucu (generator) sunmaktadır.

robot.txt dosyası sayfalarınıza erişimi tamamen kısıtlamaz. Eğer engellemek istediğiniz içeriğinize başka sitelerden bağlantı verilmişse, arama sonuçlarında engellenen bağlantıların url’leri verilir, başlık ve özet bilgi verilmez. İçeriğe erişimi şifre koruma ve .htacdess dosyası ile sınırlandırmak daha güvenli alternatiflerdir.

robots.txt dosyası kullanarak sayfaları engelleme veya kaldırma

Bağlantılar için nofollow kullanmak

Sitenizde kullanıcılar tarafından yorum yazılabilen bölümlerde verilen bazı bağlantıların arama motoru tarafından takip edilmemesini ve sitenizle ilişkilendirmemesini isteyebilirsiniz. Bunlar çoğunlukla spam mesajlarla birlikte gelen bağlantılar olabilir.

Böyle durumlarda bağlantıların içindeki rel değerine vereceğiniz “nofollow” özniteliği ile bunu kısıtlayabilirsiniz.

<a href=”baglanti.html” rel=”nofollow”>Bağlantı</a>

Tüm sitedeki bağlantılara nofollow değeri atamak isterseniz tanımlayacğaınız meta etiketini <head></head> içerisine ekleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

<meta name=”robots” content=”nofollow”>

Sitenizi doğru şekilde tanıtmak

Sitenize eklenen yeni içerik ve hizmetlerle ilgili olarak kullanıcıları haberdar etmek ve sitenizin bilinirliğini artırmak için blog yayınlarını kullanabilirsiniz.

RSS özet akışı ile yeni içerik bağlantılarınızı, akışı takip eden kullanıcılara duyurabilirsiniz.

Sitenizin tanıtımını yapmanın tek yolu İnternet değildir. İnternet dışındaki tanıtım yollarından da sonuna kadar faydalanmalısınız. Eğer bir firmaysanız kartvizitlerinizde, yazılı dökümanlarınızda, antetli kağıtlarınızda, posterlerinizde sitenizin adresini yayınlamak etkili bir İnternet harici reklam yoludur.

Düzenli aralıklarla yapacağınız eposta duyuruları ile sitenizdeki önemli gelişmelerden kullanıcılarınızı haberdar edebilirsiniz. Bu tanıtım bültenlerine ekleyeceğiniz içeriklerde seçici olmalısınız. Sıradan ve önemsiz gelişmeler yerine ilgi çekici gelişmeleri duyurmalısınız.

Eğer web siteniz bir firmaya aitse, firmanızı mutlaka Google Rehber‘e ekleyin. Böylece firmanızı Google üzerinden arayanların arama sonuçlarında ve Google Maps’de size ulaşmaları daha kolay olacaktır.

Sitenizin reklamını yaparken spam, hile ve benzeri rahatsız edici yöntemleri kullanmamalısınız.

Ücretsiz web yöneticisi araçlarından yararlanmak

Google başta olmak üzere arama motorlarının web yöbeticilerine sağladığı ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Google’ın Web Yöneticisi Araçları, sitenizin daha verimli kullanılmasını sağlayan araçlar sunar.

Bu araçlarla yapabilecekleriniz:

 • Googlebot tarafından taranırken sitenizde sorun olabilecek bölümleri belirlemek
 • XML Site Haritası dosyası yükleyemek
 • robots.txt dosyalarını oluşturmak ve analiz etmek
 • Googlebot tarafından taranmış URL’leri indeksten çıkartmak
 • Tercih edilen alan adını belirtmek
 • Başlık ve tanım meta etiketleri ile ilgili sorunları belirlemek
 • Bir siteye erişmek için en çok kullanılan arama terimlerini anlamak
 • Googlebot tarafından sayfalar nasıl algılanıyor anlamak
 • Google sonuçlarında gösterilmesini istemediğiniz bağlantıları çıkartmak
 • Kalite yönergeleri ihlalleri hakkında bilgi almak ve sitenin yeniden değerlendirmesini talep etmek

Google Analytics ve Google Website Optimizer kullanarak sitenizin performansını ölçebilir ve detaylı analizler yapabilirsiniz. Örneğin ziyaretçilerinizin sitenizdeki eğilimlerini, davranışlarını takip edebilir, en çok ilgi çeken içeriğinizi belirleyebilir ve sitenizde yaptığınzı değişikliklerin etkilerini takip edebilirsiniz.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle