Google Maps Dünyada en çok fotoğraflanan yerleri yayınladı


Google, yine yapacağını yaptı. Bu kez, dünyada en çok fotoğrafı çekilen yerlerin ısı haritasını yayınladı.

Şu Avrupa haritasına bir bakın. Gerçekten de bu kıtada milyonlarca fotoğraf çekilmiş olmalı. Türkiye, Avrupa kıtasında mı, değil mi? Bunun pek bir önemi yok gibi. Çünkü Avrupa dünyada en çok fotoğraflanan beş yer sıralamasında dördüncü sırada ipi göğüslemiş durumda.

En çok fotoğraflanan şehirler sırasıyla:

  1. New York
  2. Roma
  3. Barselona
  4. Paris
  5. İstanbul

Avrupa, dünyada en çok fotoğraflanan yerler arasında Venedik, Floransa, Monte Carlo ve Budapeşte gibi güçlü temsilcilere de sahip. Baksanıza, Buenos Aires de en çok fotoğraflanan 10 şehir arasında kendisine bir yer bulmuş.

ABD’de en çok fotoğraflanan yerler

Tüm ihtişamıyla Manhattan

Ve Türkiye

Peki Google bu fotoğraflanma oranlarını nasıl hesaplıyor? Google, kullanıcıların kendilerini Google Maps üzerinde etiketlemesini sağlayan Panoramio Service’i kullanarak en çok etiketlenen yerleri belirliyor. Tabi ki, dünyada en çok fotoğraflanan yerlerin turistik yerler olması hiç de şaşırtıcı değil. New York’un ilk sırada olmasına şaşmamalı. Empire State Binası’nın ya da Özgürlük Anıtı’nın fotoğrafını çekmemek mümkün mü?

Peki, Google Maps’in tamamen interaktif olduğundan bahsetmiş miydim? Dünyada en çok fotoğraflanan yerleri, bölgeye göre filtreleyerek göz atabilirsiniz. Üzülmeyin yüklenmiş fotoğrafları da görebileceksiniz. Gerçekten de etkileyici değil mi?

 

Kaynak: policymic.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle