Geri dönüşüm yapan çevre dostu 3D yazıcı


Uzay Yolu’nun çoğaltıcıları yalnızca uzak torunlarımızın istediği herhangi bir yiyeceği veya ürünü oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda herhangi bir atık türünden de oluşturabiliyordu. Yeni Ekocycle Cube 3D Printer ile bu son geri dönüşüm senaryosu, kısmen geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılan yeni bir flamanı kullanarak yapılabilecek gibi görünüyor.

Ekocycle yazıcısı Cubify firmasından 1200 USD’ye bu yılın sonlarına doğru elde edilebilecek, flaman kartuşları içinde en azından üç adet geri dönüştürülmüş 20 ons (591 mL) PET plastic şişe bulunduruyor, ancak malzeme buna rağmen hâlâ standart 3D yazıcı flamanının esnekliğini ve dayanıklılığını koruyor.

Ne yazık ki, William 3D Systems’in baş yaratıcı memuru olduğundan ve yazıcıyı William oluşturduğundan, geri dönüştürülmüş flaman malzemesi yalnızca kırmızı, siyah, beyaz ve doğal renklerden oluşabilecek. Sınırlayıcı olmakla beraber diğer renklerin zamanla oluşturulabileceğini düşünmek çok yanlış olmaz.

Ancak bekleyecek durumda değilseniz, Coca-Cola’nın şişelerini akıllıca bir yöntemle başka bir iPhone kabından daha faydalı bir şeye geri dönüştürdüğünü hatırlayın.

Kaynak: http://gizmodo.com/a-3d-printer-that-turns-coke-bottles-into-whatever-you-1598457873

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle