Geleceğin yeşil ve akıllı şehirleri için yenilikçi teknolojiler


Geçtiğimiz hafta, Schneider Electric firmasının şehirlerde yeşil çözümlerle enerjiyi daha verimli kullanmak, fayda sağlamak, çevreyi ve doğayı korumak amacıyla geliştirilen teknoloji tabanlı iş fikirleri desteklediği “Go Green in the City” yarışmasının 3.’sü düzenlendi. Bilim.org editörlerinin de katılımcı olduğu yarışmada dünyanın her tarafından üniversite öğrencilerinin geliştirdiği 1000’e yakın yeşil iş fikri arasından 25 tanesi finalde yarışmak üzere seçildi. Paris’e seyahat eden takımlar, 4 gün boyunca Schneider Electric profesyonelleriyle eğitimlere katılıp çeşitli vaka çalışmaları gerçekleştirdiler. Proje hedeflerinin başında, sanayileşmenin sürekli arttığı modern dünyada insanın yarattığı olumsuz etkileri en aza indirmek, daha yaşanılabilir bir çevre oluşturmak geliyor. Projelerin içerdikleri teknolojik inovasyonlarıyla beraber pratiğe uygulanabilirliği, sürdürülebilir iş modellerinin olması da dikkat edilen kriterlerden. Bunun yanında kadın mühendis adaylarının sektöre katılımını arttırmak amacıyla takım üyelerinden birinin kadın olması şartı konulmuş.  Bu sene Türkiye 4 takım ile en çok proje ile temsil edilen ülke oldu. Geçen sene dünya ikinciliğini elde eden Türk takımları, bu sene de 25 proje arasından üçüncü olma başarısını gösterdi.

Yarışmanın final seramonisinde konuşma yapan Schneider Electric CEO’su Jean-Pascal, özellikle gelişmekte olan Türkiye, Hindistan, Brezilya, Singapur gibi pazarların odak noktaları olduğunu vurguladı. Jean-Pascal, Türkiye’den katılan yarışmacılarla ülkemizde akıllı şebekeler üzerine yapılan çalışmalar üzerine sohbet etti.

Final seramonisi Schneider Electric Genel Merkezi’nde yapıldı. Dünya’da ISO 50001 Enerji Yönetim Sertifikası’nı alan ilk bina olan Schneider Electric merkez binası, yeşil teknolojileriyle dikkat çekiyor. “Le Hive” isimli bina devralındıktan sonra yapılan iyileştirme çalışmalarıyla % 75 enerji tasarrufuna ulaşmış. Güneş enerjisiyle beslenen elektrikli araç şarj istasyonundan kablosuz enerji yönetim sistemlerine kadar birçok teknolojinin uyuglamalı olarak gösterildiği bina, enerji yönetim sistemleri için adeta bir laboratuar örneği teşkil ediyor.

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle