Future by Design


Gelecekte dünyamızın nasıl olacağına dair çeşitli tasvirlerle, kurgularla karşılaşırız. Bu bir çizim olabilir, üç boyutlu bir modelleme olabilir, bir video olabilir ya da tasvir içeren bir metin olabilir. Ancak tüm detayları ile geleceğin dünyasını ve şehirlerini tasarlayan, bu işe hayatını vermiş birisinin hayalleri nasıl olabilir sizce?

İşte Jacque Fresco böyle biri. Günümüzde fütürizmin önemli isimlerinden birisi olacak kabul edebileceğimiz Fresco, Amerikalı bir yapı ve endüstri tasarımcısı, konsept sanatçısı ve toplumbilimci.

Jacque Fresco’nun geleceğe dair en önemli vizyonu olan ve belki de bütün çalışmalarının bir bütünü olarak kabul edebileceğimiz Venüs Projesi, dünyadaki tüm insanların medeni koşullarda ve dünyaya zarar vermeden yaşabilmesini sağlayan bir ütopya.

Bu ütopyayı anlatan belgesel, Future by Design’da Jacque Fresco’nun hayatı boyunca yaptığı konsept tasarım, çizim ve projeler özetleniyor. Sadece bir mimar değil, aynı zamanda endüstri tasarımcısı ve toplumbilimci de olan Fresco, geleceğin dünyasını sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda toplum yapısı ve diğer açılardan da şekillendiriyor. Tasarımları sadece binalarla kısıtlı değil. Aynı zamanda ulaşım araçları, cerrahi aletleri, çeşitli endüstri tasarımları ve hatta verimli tuvaletler de yer alıyor.

Jacque Fresco’nun Venüs Projesi’ndeki gelecek ütopyasının temel özellikleri şunlar:

  • Verimli, doğaya uyumlu ve geri dönüşümü yüksek yapılar
  • Verimli endüstri ürünleri
  • Herşeyi “daha iyi nasıl olur” anlayışı ile ele almak
  • Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmayacaksa anlamsızdır
  • Doğal enerji kaynaklarının kullanımı
  • Medeni bir yaşam anlayışı (anti-materyalist)

Benim gibi “güzel bir gelecek” hayali kuranlara, hayatını bu işe adamış olan Jacque Fresco’nun çalışmalaırnı derleyen bu belgeseli izlemesini öneririm.

 

1 yorum

Yorum ekle

+ Yorum yap