Fukuşima’nın yaslı şarkısı: Fotosentez senfonisi


Fotosentez, klorofil taşıyan canlıların ışık enerjisi kullanarak havadaki karbondioksiti indirgeyip oksijen ve besin ürettiği işlemdir. Peki hiç fotosentezin sesini duydunuz yahut hayal ettiniz mi? Japonya’da 2011’de gerçekleşen depremden sonra sanatçı Ryuichi Sakamoto ağaç ve ormanların önemine insanların ilgisini daha çok çekmeyi amaçladı. YCAM Interlab aracılığıyla ürettiği sanat eserine ‘Orman Senfonisi’ adını verdi. Peki bunu nasıl mı yaptı? Dünyanın farklı yerlerinde ağaçlara özel olarak tasarlanmış sensörleri yerleştirmek yoluyla ormandaki değişen sesleri kaydederek.

YCAM Interlab’da yaratıcı sanat ve tiyatro çalışmaları yapan, çeşitli sergilerde ışıklandırma, sesli ve görsel tasarım, grafik tasarımı üzerine çalışan sanatçı ve mühendisler var. Tokyo ve New York’ta yaşamını sürdüren Japon müzisyen, aktivist, yazar, şarkıcı, piyanist ve aktör Ryuichi Sakamoto o sanatçılardan birisi. Orman senfonisi için başlangıç noktasını 2011’deki deprem sonrasında Fukuşima nükleer santralinde meydana gelen ve atmosfere zehirli gazlar salınmasına sebep olan patlama oluşturdu. Japonya Fukuşima’dan önce Hiroşima ve Nagazaki’yi de yaşadı. Öyle ki, Hiroşima’da bulunan anıt mezarda şu yazı karşılıyor ziyaretçileri: Huzur içinde yatın; çünkü hatalarımızı yinelemeyeceğiz.

Hiroşima Barış Anıtı Parkı’nda anıt mezar. Fotoğraf: Michael Oswald

Sakamoto, Oxford’da 2011’de yaptığı konuşmasında geçmişte yaşananlara rağmen nükleer enerjiye barışçıl yaklaştığı için ülkesinin hata yaptığını ve atom bombası ya da radyasyon zehirlenmesiyle hayatını kaybeden on ila binlerce insan için hiçbir bahanenin geçerli olamayacağını söylüyor. Ona kalırsa, bu son felaket ile insanlar nükleeer enerjinin güvenilir bir enerji olduğu rüyasından uyandı, şimdiden sonra yapılması gereken ise nükleer silah ve insanların bir arada yaşayamayacağı gerçeğinin kanıtlanması.

Tsunami’nin ardından Fukuşima Nükleer Enerji Santrali, Mart 2011. Fotoğraf: Prof. Michel Chossudovsky, www.globalresearch.ca

Sakamoto’ya göre Tohoku depremi insanlara bir nevi bir balonun içinde yaşadıklarını ve hayatımızın doğadan bağımsız olamayacağını göstermiş olmalı. O da bu gerçeğe ilgiyi çekmek için fotosentezin sesini kaydetti. YCAM’in tasarladığı sensör biyometrik veriyle besleniyor, bu veriler de bilgisayarda sese dönüştürülüyor. Küçük bir not düşelim: Biyometrik veri, biyolojik verinin ölçüm ve analizinde kullanılan bilim ve teknoloji demek. Bölgesel ve küresel hava değişimleri de sesin sürekli olarak evrilmesine sebep oluyor, böylece ormana benzer bir ortamı gözümüzde canlandırabilmek ve kulaklarımızla duymak mümkün. Gelin, bize Fukuşima’nın yaslı şarkısını fısıldayan ormanın sesine kulak verelim.

Kaynakça:

http://inhabitat.com/forest-symphony-allows-humans-to-hear-photosynthesis-video/

http://www.sitesakamoto.com/

http://www.ycam.jp/en/interlab/

http://www.world-nuclear.org/info/Safety-and-Security/Safety-of-Plants/Fukushima-Accident/

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
 1. 1
  Nejla ÖZTÜRK

  Öğretmenim Fatih Yay hep fotosentez yapabilen bir araç bulunursa yüzyılın icadı olur diyor hep. Hele insanlar fotosentez yapabilse çok ilginç olurdu.

  • 2
   Emin CANDANSAYAR (Doç. D.)

   Ben de öğretmeniniz gibi düşünüyorum. Fotosentez yapabilen bir araç geliştiren, onu icat eden mucidin adı tarihe altın harflerle yazılır. Ayrıca unutmadan da video da çok etkileyici.

+ Yorum yap