Fukushima nükleer kazasının kelebekler üzerine fizyolojik ve genetik etkileri


Fukushima Dai-ichi Nükleer Güç Santlari kazası çevreye büyük oranda radyoaktif materyal salınımına yol açtı. Bu kazanın hayvanlar üzerindeki etkilerini ölçmek için pratik ve güvenilir bir sistem henüz mümkün değil.  Biz bu çalışmada bu salınımın Japonya’da yaygın bir kelebek türü olan Zizeeria maha üzerindeki fizyolojik ve genetik etkileirne değindik. 2011 Mayısı Fukushima bölgesinden toplanan ergin örneklerde kısmen hafif anormallikler görülmüştür.

Bu ergin dişilerden elde edilen F1 kuşak kelebekler, F2 kuşak kelebekler tarafından kalıtılan nispeten ağır anormallikler göstermişlerdir. 2011 Eylül’de toplanan örneklerde ise mayıs ayındaki örneklere göre daha fazla anormalliğe rastlanmıştır. Benzer anormallikler deneysel olarak, önceden kontamine olmamış örneklere çeşitli dozlarda radyasyon uygulamasıyla elde edilmiştir. Bunların ışığında, Fukushima Nükleer Enerji Santrali’nden yayılan radyonüklitlerin bu tür üzerine fizyolojik ve genetik zararları tespit edilmiştir.1

Fukuşima I Nükleer Santrali kazaları 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisi sonrasında, 11 Mart'da başlayan ve halen sürmekte olan, Fukuşima I Nükleer Santralinde atmosfere radyoaktif madde salınmasına sebep olan olaylar dizisidir. Uzmanlar kazaları Çernobil felaketinden sonra en büyük ikinci nükleer kaza olarak tanımlamakla birlikte, tüm reaktörlerde sorun yaşanmaası kazaları bugüne kadarki en karmaşık nükleer kaza yapmaktadır.

Fukuşima I Nükleer Santrali kazaları 9.0 büyüklüğündeki 11 Mart günü olan 2011 Tōhoku depremi ve tsunamisi sonrasında meydana geldi. Honşu adası açıklarında meydana gelen bu deprem, Japonya'da büyük bir tsunamiye yol açtı. Tsunami nükleer santraldeki üç etkin reaktörün kapatılmasına sebep oldu. Santralde Tokyo Elektrik Güç Şirketi (TEPCO) tarafından işletilen altı tane kaynayan su reaktörü bulunmaktadır.2

Tsunami elektrik şebekesine zarar verdi ve santralin jeneratörlerini su bastı, bu da santralde bir elektrik kesintisine neden oldu. Bunu takip eden soğutma eksikliği santralde kısmi erime ve patlamalara neden oldu, altı reaktörün tamamında ve merkezi kullanılmış yakıt tankında sorunlar meydana geldi.

 

Kaynaklar:

1. http://www.nature.com/srep/2012/120809/srep00570/full/srep00570.html
2. http://tr.wikipedia.org/wiki/Fuku%C5%9Fima_I_N%C3%BCkleer_Santrali_kazalar%C4%B1#cite_note-13

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle