Fujitsu’nun geliştirdiği ve TCP den 30 kat hızlı yeni protokol


Genel olarak iki aktarım protokolleri vardır; bunlar Aktarım Kontrol Protokolü (Transmission control protocols TCP) ve Kullanıcı Verigramlı Protokol (User Datagram Protocol UDP). Bu protokoller hakkında bilmeniz gereken bir gerçek varsa o da TCP’nin daha fazla hata kontrolü yaptığı için ihtiyaç duyduğu zamanın fazla olduğu ve bu yüzden UDP’den yavaş olduğudur. Bu her iki protokolün de, açıkça gösterdiği gerçek ise, aşırı bir şekilde hata kontrolü yapmanın aktarım protokolünün hızını kısıtlıyor olması. Ama Fujitsu UDP benzeri bir protokolün içine hata kontrol ekleyerek halen hızın yüksek olarak korunduğu bir yöntem bulduğunu duyurdu.

Basitleştirirsek, TCP veriyi sıralanmış ve doğrulanmış bir nokta üzerinden teslim ediyor. Bir binaya tek sıra halinde yavaşça giren bir insan topluluğu düşünün ve kapıdaki görevlinin listeyi kontrol edip doğru insanların içeriye girdiğinden emin olduğunu.  Bu sıra belli bir aralıkta ilerleyecek ve elbette her seferinde bir kişi binaya girecek. Şimdi de aynı bağlamda UDP’yi hayal edelim. Yine tek sıra halindeki insanlar binaya giriyor; ama bu kez görevli listeyi kontrol etmiyor. Elbette, insanların büyük çoğunluğu her halükarda içeri girmek istiyor; ama birkaçı bunu başaramıyor, görevlininse kayıpları aramak yerine tek kaygısı sıranın devam etmesini sağlamak oluyor. Kısacası, Fujitsu’nun yeni protokolü için, o kaybolan kişileri bulup getirmek için artı bir görevli daha işe almış diyebiliriz ve böylece önceki görevlinin aramaya kalkmasından daha hızlı bir şekilde eksikleri tamamlayabiliyor.

Fujitsu’nun iddia ettiği ve henüz isimlendirilnmemiş bu transfer protokolü ile Standard TCP’lerin sunduğundan 30 kat fazla hız sunulacağına ve bu protokolün uzaktan masaüstü sistemlerindeki gecikmenin öncekinden 1/6 oranında azaltılacağına yönelik. Yazılım destekli bu protokol, kaybedilen veriyi geri yollamaya yönelik kullanışlı bir metot olmasının yanı sıra aktarım noktasında da veri kaybını önlemede verimli bir metot. Yeni protokol aynı zamanda gerçek zamanlı güvenilir bant genişliği ölçümleri yaparak, gerektiği takdirde aktarımı bölüştüremiyor ya da kısıtlayabiliyor. Bunun yanında ek olarak Fujitsu, bu yeni protokolün TCP’nin temel metotlarını hızlandıracağına ve kalıtsal olarak TCP’yi de hızlandıracağını iddia ediyor.

Genel performans hızı ve geliştirilmiş veri kaybı önleme özelliği sayesinde –özellikle uzaktan masaüstü kullanımında gelişmeleriyle- yeni protokol uzun süreli işbirlikçi projelerde yön verici yerini almış gibi görünüyor. Fujitsu, bu yeni protokol sayesinde günlük kullanıcıların birçok işlevinin de gelişeceğini belirtti; bunlara örnek; hızlandırılmış dosya aktarımı ve daha hızlı web tarayıcılar. İşin sevindirici kısmı protokol yazılımdan ibaret olduğu için ayrı bir donanım değişikliğine gerek duymadan dağıtıma hazır olduğundan itibaren tek yapmanız gerekenin yüklemek olması.

Gerçek bir kullanıcı testi olmadan, Fujitsu’nun iddia ettiği gibi 1/6 oranında uzaktan masaüstündeki gecikmenin azaldığının ya da veri aktarımının 30 katına kadar yükseleceğinin ulaşılabilir olduğunu söylememiz olanaksız. Ama büyük olasılıkla eğer bu yenilik hiçbir değişime sebep olmazsa firma başka bir protokol geliştirmeyecek. Yukarıda bahsettiklerimiz dışında Fujitsu’dan protokolün nasıl çalıştığına dair net bir bilgi sunulmadı.

 

Kaynak: extremetech.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle