Facebook hisseleri halka arz edildi


Son günlerin en çok konuşulan sosyal meyda gündemi Facebook’un halka arzı dün gerçekleşti. ABD teknoloji borsası Nasdaq’ta fb kısaltması ile işlem görmeye başlayan Facebook hisseleri, hisse başına 38 dolardan arz edildi. Halka arz edilen 421,2 milyon hisse karşılığında 16 milyar dolar gelir elde eden Facebook, toplamda 104 milyar dolarlık şirket değerine ulaştı.

ABD tarihinin halka açılan en değerli şirketi olan Facebook, hisselerin %57’sini elinde bulunduran Mark Elliot Zuckerberg ve yüzlerce diğer irili ufaklı hissedar ortağını da ihya etti. Halka arz sonrasında 19,25 milyar dolarlık servete ulaşan Zuckerberg, Bloomberg’in yayınladığı milyarderler endeksinde dünyanın en zengin 29. insanı olarak yerini aldı. Hisselerin patlaması halinde ise Zuckerberg’in servetini 40 milyar dolara çıkararak, ABD’nin en zengin 2. insanı olması bekleniyor. Listenin ilk sırasında 59 milyar dolarlık serveti ile Bill Gates, 2. sırada Warren Buffet ve 3. sırada 35 milyar dolarla Oracle ceo’su Larry Ellison bulunuyor.

Zuckerberg gibi diğer ortakların da servetlerini milyar dolarlara çıkardığını belirtmiştik. Aynı Zuckerberg gibi facebook öncesi sıradan bir gelire ve yaşama sahip olan bu hissedarlar, halka arz sonrasında dolar milyarderleri haline geldiler. Terlikleri ile toplantılara, basın açıklamlarına ve sunumlara katılan ve bu görüntüsü ile kurumsallıktan uzak bir çizgide görünen Zuckerberg’in artık oturaklı bir şirket ceo’su haline gelmesi yönündeki eleştiriler son günlerde yoğunlaşmıştı.

Facebook hisselerinin değerinin bu kadar artmış olması hissedar ortaklarını ihya etse de, yatırım analistlerine göre bu hisseler piyango biletinden farksız. Facebook her ne kadar dünyanın en büyük sosyal ağı olsa da yatırımcılarına uzun vadeli ve sistemli bir ekonomik program sunmuyor. Facebook’un kazancının %85’i reklam gelirlerinden oluşuyor ve uzun vadede sunabildiği bir başka alternatif gelir modeli görünmüyor.

Daha önce halka açılan teknoloji şirketlerinden Google, Yandex ve LinkedIn dışındakilerin borsa performansı çok da iyi gitmemişti. 2004’te halka açılan Google, 2004’te 23 milyar dolar değere sahipken, bugünkü değeri 200 milyar dolar. 2011’de halka arz edilen rus şirketi Yandex’in 2011 değeri 8 milyar dolarken, bugünkü değeri 37,5 milyar dolar. Halka arz edilen ilk sosyal ağ olan LinkedIn’in, borsaya açıldığı yıl olan 2011’de 3 milyar dolar değere sahipken, bugün 7 milyar dolar değerinde.

Her ne olursa olsun bu halka arz şu an İnternet ve teknoloji dünyasının gündeminde ve facebook için herşey güzel başladı. Borsadaki ilk işlem gününde hisseler artışla kapandı. İlerleyen günelrde ve uzun vadede facebook’un değerinin ne olacağını ve yatırımcıların tahminlerinin ne kadar iasabetli olduğunu göreceğiz.

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle