Evrenin merkezi nerede?


Öncelikle, büyük patlamanın (big bang) boş duran uzaya maddelerin patlayarak saçılması olmadığını bilmek önemli – büyük patlama, uzayın kendisinin hızla genişlemesi idi. Bunun anlamı, evrendeki her bir noktanın merkezde bulunmasıdır. Bir an, evreni, üzerinde noktalar bulunan boş bir balon olarak düşünün. Bu noktalar galaksi kümelerini temsil etsin. Balon şiştikçe her nokta diğerinden daha uzağa gidecektir. Galaksi kümelerinin arasındaki boşluk, tıpkı evrenin geri kalanı gibi, giderek artan bir hızla genişlemektedir (Çekim kuvvetleri, kümelerin kendisini aynı boyutta tutmaktadır).


FYI Universe Stocktrek Images/Getty Images

Edwin Hubble, bu olguyu ilk kez 1929 yılında gözledi ve uzak galaksilerden gelen ışığın spektrumun kırmızı bölgesine kaydığını farketti, gözlediği etki tıpkı şöyleydi, ışık uzayda yol alırken genişlemiş gibi oluyordu. Işığın dalgaboylarını ölçerek, Hubble galaksilerin birbirine olan uzaklığı ile orantılı bir hızla genişlediğini buldu.

Başlangıçta, evren tek bir noktaydı. Bu nokta neresiydi? Bu nokta, o zaman da her yer idi, bu zaman da, her yerdir. Bilim adamlarının bu konu ile ilgili kanıtı bile var: Büyük patlamadan gelen ışık, kozmik radyasyon şeklinde gökyüzümüzü her yönde doldurmaktadır.

Aktaran: Rose Pastore

Kaynak: http://www.popsci.com/technology/article/2012-04/fyi-where-center-universe


Kategoriler
Etiketler2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    ali ünsal doğruluk

    bende balon örneğini şöyle düşünüyorum…noktaları balonun üzerinden silin. balon sönük halde, içine kum doldurun. uzayı kaplayan ve bizim hala anlam veremediğimiz kara madde işte o kumu çevreleyen elastik yapıdaki kara madde. kumu bir şekilde patlattığınız da dışa doğru bir kuvvet oluşacak fakat balonun yırtılmadığını hayal edin. yani kara madde balon gibi, maddeleri bir araya getirmeye çalışan elastik bir şey. ve büyük patlama sonucu bu denge hala devam ediyor. büyük patlama o kadar şiddetli ki kara maddenin esnekliği bu kadar maddeyi biraraya tekrar getiremiyor. fakat kanımca en son kara maddenin esnek direnci galip gelecek ve heryşey balon söndükten sonra içindeki kumun ilk haline dönecek.

  2. 2
    Taha kerem

    Bence merkezi bulmak için aynı çapta iki teleskop gezegenin iki ucuna yerleştirilmeli sonra da galaksilerin genişleme oranları hesaplanır eğer oranlar aynıysa orası merkezdir.

+ Yorum yap