ESA, Dünyayı gözleyen Envisat uydusu ile teması kaybetti


Avrupa Uzay Ajansı (ESA)'nın dünya gözlem uydusu bir hafta boyunca ses vermiyor, ve ajans, Pazar gününden beri yaşlı uydudan bir bip sesi bile duymadıklarını itiraf etti. Yaklaşık dokuz tonluk uydu kararlı bir yörüngede dönüyor, ancak sorun devam ederse ESA, tasarlanandan iki kat daha uzun süre yörüngede kalan Envisat'ı emekliye ayırmak zorunda kalabilir.

Envisat ESA

ESA'nın görev kontrol birimi, İsveç'teki bir yer istasyonu üzerinden geçerken beklenmedik şekilde susan uydu için, Pazar günü bir uydu acil durumu çağrısı yaptı. Bu zamandan beri, ESA, dünya çapındaki ESA izleme istasyonlarından yardım talep etti, ancak şu ana kadar uyduya ulaşılamadı.

Ekip hâlâ temas kurmaya çalışıyor, ancak başaramazlar ise ESA, en gelişmiş Dünya gözlem uydularından birini kaybetmeye kendini alıştırmış görünüyor. Envisat'ın 10 cihazı toprak kütleleri, denizdeki buz kütleleri, atmosfer ve okyanus koşulları üzerinde veri topluyordu. Görevi açısından, Envisat kendi için belirlenen son tarihi çoktan aşmış idi, bu tarih 2007'de dolmuştu (Envisat uydusu 2002'de fırlatıldı).

Yetenek açısından bakıldığında, Envisat'ı kaybetmek ESA'nın süregelen dünya bilim programı için bir gerileme olacak. Ajans, uydunun 2014'e kadar hizmette olacağını umuyordu, bu da Sentinel uydusunun ilki olan uydunun fırlatılış zamanına denk geliyordu. Bu uyduların ilkinin önümüzdeki yıl fırlatılması planlanıyordu, ancak ESA hem Envisat'ı, hem de ilk Sentinel'i bir süre aynı yörüngede tutarak verilerini düzeltmeyi istiyordu. Şimdiki durumda, ESA, Sentinel görevleri yoluna girene kadar bir miktar bilimsel zorluk ile karşılaşabileceği ortaya çıkıyor.

Kaynak: popsci.com


Kategoriler3 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 2
    teoman çağlar

    sayın akın salman 😀 sanırım radar diye birşeyden haberiniz yok…
    10cm^3 lük cisimler bile günümüzde uzayda sadece radar kullanılarak izlenebiliyor..
    sizede iyi yolculuklar.

+ Yorum yap