Erken insanların kafatasındaki anormallik


Çin’in kuzeyindeki Nihewan havzasının Xujiayao bölgesinde yapılan araştırmada yaklaşık 100.000 yıllık insan kafatası parçaları ortaya çıkarıldı. Kafatası sahibi soydan soya aktarılan ve nadir görülen konjenital deformite (kemiklerde meydana gelen deformasyonlar-eğrilikler) rahatsızlığına sahipti. Bu tanının koyulmasını sağlayan göstergeler ise kafatasındaki eğri kemiklerdi.

Araştırmacılara göre Xujiayao 11 adlı fosil nadir ve pek bilinmeyen konjenital anormalliklere sahip insan örneklerinden sadece birisiydi. Araştırma ekibinin lideri Erik Trinkhaus’a göre bu topluluk diğerlerinden izole olmuştu ve bunun sonucunda nüfus olarak çok az sayıda kalıp bu özelliği sadece kendi aralarında taşımışlardı.

Bu tür anormallikler fetüsün gelişiminin ilk 5 ayında ortaya çıkıyor, kemik oluşumunu engelliyor ve kafatasındaki küçük delikleri kapatıyor. Bugün bu mutasyonlar 25.000 doğumdan sadece birinde meydana geliyor.

Bu kafatası orta yaşta bir bireye aitti. Kafatasındaki bu anormallik ölümcül değildi. Ama bu yaşlardaki bir birey için bilgileri kavrama konusunda sorunlar yaşatabilirdi.

Bilim adamları bu tür anormallikleri erken Homo erectus zamanından Taş Devrinin sonuna kadar gözlemlediklerini açıkladı.

Tarih öncesi devirlerde yaşayıp, diğer toplumlardan izole olarak kendi aralarında çoğalan bu insanların yaşadığı anormalliklerin günümüzde de mutasyonlar sonucunda gerçekleşmesi genetik materyalimizin ne kadar da benzer olduğunun bir kanıtıdır.

 

Kaynak: news.discovery.com

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle