Eren Arık ve bilimkurgu illüstrasyonları


Ülkemizde hem 3 boyutlu tasarım, hem de illüstrasyon çizimi konusunda çok başarılı konsept sanatçıları var yenileri de yetişiyor. Bu başarılı konsept sanatçılarından biri de Eren Arık. Sadece ülkemizde değil, dünyanın çeşitli ülkelerindeki firmalarla freelance olarak çalışan Erek Arık’la sizler için bir röportaj yaptık.

Eren Arık kimdir, bize kısaca kendini tanıtabilir misin?

Bursa’da doğumluyum. Üniversite hayatıma kadar Bursa’da yaşadım. Daha sonra Dumlupınar Üniversitesi Çizgifilm Animasyon bölümünü bitirdim. Şu anda Dumlupınar Üniversitesi Animasyon Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktayım. Yüksek lisansım da burada devam etmekte. Bunun yanı sıra genellikle yurtdışı tabanlı oyun stüdyolarına Freelance konsept ressamlık yapmaktayım.

Resim yapmaya ne zaman başladın?

Klasik bir laf olacak ama kendimi bildim bileli resim yapıyorum. Bazı dönemlerimde azaltsam da resimi hiç bir zaman bırakmadım.

Konsept sanatçılığı nedir? Bir konsept sanatçısı olmak için neler gerekli?

Konsept ressamlığı şu şekilde ifade edebiliriz. Belli bir olguya, temaya, konuya göre kendine has tasarımlar yapabilen, bunları görsel olarak sunan kişiler.

Konsept ressam olmak için öncelikle geleneksel tekniklerinizin (Suluboya, yağlı boya, karakalem..) güçlü olması gerekli. Ve ortaya koyacağınız  tasarımların özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca yurtiçinde fazla bilinen bir dal olmadığı için genellikle yurtdışı bazlı çalışma olacağından İngilizcenizin iyi olması gerekli.

İllüstrasyonlarını hazırlarken hangi araçları ve programları kullanıyorsun?

Yazılım olarak Adobe Photoshop kullanıyorum. Bazen 3d referanslar almak için Cinema 4D gibi basit modellemeler yapabileceğim yazılımlarda kullanmaktayım. Araç olarak; güçlü bir pc, iyi bir mönitor ve grafik tablet (Wacom intuos 3) kullanmaktayım.

Konsept sanatçılığının Türkiye’deki ve dünyadaki yeri nedir?

Türkiye’de daha yeni yeni ortaya çıkmaya  başladı. Bunda sosyal paylaşım sitelerinin payı çok büyük. Ama yine de daha emekleme döneminde diyebiliriz. Şu anda Türkiye’de sadece oyun ve biraz da tv sektöründe kendini gösteren bir dal. Oysa ki yurtdışında sadece oyun değil, sinema ve televizyon gibi dallarda da çok önemli bir konumda. Ülkemizde bilimkurgu, fantezi veya görsel efektlerin çok kullanılabileceği fazla film çekilmediğinden, şu anda bu alanda çalışma imkanı yok. Ama ileride umarım çalışma imkanları gelişecektir.

Konsept çizimlerinde genellikle bilimkurgu öğelerini kullandığını görüyoruz. İllüstrasyon sanatçıları genellikle ya bilimkurgu ya da fantastik öğeler kullanıyorlar. Bu, konsept sanatçılarının yaratıcı kişiliklerinin doğal bir sonucu diyebilir miyiz?

Bu iki yollu olabilir. Birincisi bunu meslek olarak görürseniz ve elinize gelen projeler hep bu bağlamdaysa mecburen bu yolda düşünmeye ve yaratmaya çabalarsınız. İkincisi ise içten gelen bir durum. Ben küçüklüğümden beri bilimkurguya, evrene aşığım ve bu tarz çalışmalar yaparken mesleğin gereği olarak değil, zevk aldığım için yapmaktayım.

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Teşekkürler Bilim.org!

 

Eren Arık’ın bilimkurgu illüstrasyonlarından bazılarını seçtik ve kendisi de bunları sizler için yorumladı.

Erek Arık – “Bu çalışmada gelecekten bir şehir sahnesi yaratmaya çalıştım. Gördüğünüz üzere dünya değil başka yakın uydulu bir gezegen sahnesi.”

Erek Arık – “Bir başka gelecek sahnesi daha. Buradada başka bir gezegeni görüyoruz, atmosfer ve uydusundan anlayabilirsiniz.
Uzak gelecekte insanlar birbirini yemezse, kolonileşme sürecinde başka gezegenlere gideceğimizi düşünüyorum.”

Erek Arık – “Issız sahneleri severim. Ve tabi ki yıldızlarıda. Burada da böyle bir bileşim yapmıştım.”

Eren Arık – “Bir başka gelecek tasviri. Evet ileride çok betonize bir dünyada yaşayabiliriz. Şimdiden bunun sinyallerini görebiliyoruz.”

Eren Arık – “İstanbul imgesi çıkarmaya çalıştım bu resimde. Uzak gelecekte nasıl olabilir… Görüdğünüz gibi uzakta boğaz köprüsünün anıtı durmakta (Evet anıt olarak orda yer alıyor 🙂 ) ”

Eren Arık – “Bir başka gelecek tasviri daha”

Eren Arık – “Bu çalışmakta olduğum stüdyodan gelen bir iş. Bir oda konsepti. Olabildiğince oyunun atmosferi ve tasarımına uygun yapmaya çalıştım”

Eren Arık – “Geleceğin Kütahyası. Bir başka görsel daha ama bu sanki biraz daha yogun ve karanlık. Umarım böyle olmaz..”

Eren Arık – “Büyük, yüce yapıtlara herzaman hayranlıkla bakarım. Burada bir hava treni yapmaya çalıştım.
Binlerce yolcu alabilecek, belki sistemler arası yolculuga çıkabilecek bir araç”

Eren Arık – “İleride en ufak kara parçalarını bile değerlendireceğiz. Ufak da olsa üzerine şehircikler inşa edeceğiz”

 

Eren Arık’ın diğer çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

2 Yorumlar

Yorum ekle
  1. 1
    aras dırbalı

    Erencim işlerini beğenerek takip ediyoruz . Gerçekten başarılı çalışmalar , böyle çizimleri incelemek bilimkurguya olan merakmızı daha da heycanlandırıyor.
    Başarılarının devamını diliyorum

+ Yorum yap