Enerji kullanımı tüketici davranışlarını değiştirebilir mi?


15 dakikada ne kadar enerji harcadığınızı biliyor musunuz? Zor bir soru… Bir çoğumuz için bu soruya cevap vermek imkansız gelebilir. San Francisco kuruluşlu Pasifik Gaz ve Elektrik'in (PG&E) geliştirdiği “SmartMeter” programı ile artık bu soruya cevap verebiliyor.

PG&E Kuzey Kaliforniya'da tüketicilerinin enerji kullanımı verilerini toplamak için SmartMeter programını kullandı. Tüketicilerin elektrik ve gaz kullanımları 15 dakikalık, günlük ve aylık periyodlarla ölçüldü. Enerji tüketim maliyetleri yükseldiğinde e-posta, kısa mesaj ya da telefon yoluyla kullanıcılara bildirim gönderildi. Programın temel amacı; tüketicilerin enerji kullanımlarının farkına varmalarını sağlamak ve aynı zamanda nasıl tasarruf edebileceklerini onlara göstermek.

15 dakikada tükettiğimiz enerjiden dahi tasarruf edebileceğimiz düşünülürse bu sistemin kullanılmasının tüketici davranışları üzerindeki etkisi yadsınmamalıdır.

PG&E, enerji tüketim verilerinin yanı sıra müşterilerin demografik bilgilerini, fatura ve ödemelerini ve programı fiyatlandırma bilgilerini de göz önünde bulunduruyor. SmartMeter programında tüm bu bilgiler inceleniyor ve tüketicilere enerji tasarrufunda bulunma imkanı sunuluyor.

Takdir edilir ki bu kadar fazla veriyi okuyabilmek kolay değil. Bu nedenle, PG&E verilerin okunmasında  Wharton Customer Analytics Initiative (WCAI) ile ortak çalışıyor. WCAI yöneticilerinden  Peter Fader projenin tüketici davranışını anlamlı bir şekilden yenilediğini söylüyor.

Teknoloji bize özellikle evlerimizde daha kolay, daha rahat ve verimli bir yaşam için akıllı çözümler yaratıyor. Durum böyle olunca tüketim alışkanlıklarının değişmemesi oldukça düşük bir ihtimal gibi gözüküyor.

 

Referanslar:

business.time.com

wharton.upenn.edu/wcai/

 

+ Yorum bulunmuyor

Yorum ekle